En Hızlı ve Etkili Göbek Eritme Egzersizleri!

Göbek eritme egzersizleri, göbek bölgesindeki yağlanma sebebiyle herkesin merak ettiği hareketlerdir. Göbek çevresindeki yağlanma, sağlıksız beslenme, uyku düzensizliği, stres gibi birçok nedene bağlı olarak özellikle ergenlik dönemlerinde başlayan ve ilerleyen zamanlarda vücuda yerleşen bir problemdir.

Göbek çevresindeki yağlanmanın, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi hastalıklara neden olabileceği kanıtlanmıştır. Yerleşmiş yağları eritmek zor bir süreç olsa da uygulayacağınız göbek eritme hareketleri halk arasında “simit bölgesi” denilen bu bölgeyi inceltmenize yardımcı olacaktır.

Göbek Bölgesindeki Yağlanmanın Nedenleri ve Zararları

İnsan vücudu yağlanmaya elverişli bir yapıdadır. Özellikle düzenli egzersiz yapmayan ve yediklerine dikkat etmeyen bireylerin göbek ve bel çevresindeki yağlanma oldukça fazla olabilir. Göbek eritme diyeti bayan ve erkekler için oldukça önemlidir. Aynı şekilde düzenli olarak egzersiz yapmak, yağlanmayı durdurmak için yapılması gerekenler arasında yer alır.

Yağlı ürünlerin tüketimi aşırı kalori alımına neden olur ve göbek çevresinin daha da yağlanmasına neden olur. Tüketeceğiniz besinleri iyi incelemeli ve doymuş yağlardan uzak durmalısınız. Aynı zamanda sebze ve meyve tüketiminizi artırarak yemek porsiyonlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Günümüzde hazır yiyeceklere rağbetin artması, obezite oranını da artırmaktadır. Bu da otomatik olarak göbek çevresi yağlanmış bir nesil anlamına gelmektedir. Sadece göbek eritme amacıyla hareket etmek hiçbir sonuç vermeyecektir. Öncelik sağlıklı beslenme ve beraberinde göbek eritme amacıyla egzersiz yapmaktır.

Elbette alkol tüketimi de göbekte yağlanma nedenlerinden birisidir. 1 gr alkolde 7 kalori bulunmaktadır. Ayrıca alkol, açlık hissini de artırdığı için hem yağlanmaya etki eder hem de sizi acıktırarak ekstra kalori almanıza neden olur.

Göbek çevresi yağlanması aşağıdaki hastalıkların oluşuma kapı aralamaktadır:

  • Kalp hastalıkları,
  • Demans,
  • Tip 2 diyabet,
  • Felç,
  • Osteoporoz,
  • Alzheimer,
  • Kolon kanseri,
  • Metobolizmanın bozulması,
  • Yüksek kan basıncı.

Elbette göbek ve çevresinde yağlanması olan herkes göbek eritme ne kadar sürer, sorusunu sormaktadır. Bunun net yanıtı olmamakla beraber, kilonuz, yaşınız, cinsiyetinizin ve yapacağınız diyete ve egzersiz programına ne kadar bağlı kalacağınızla yakından ilişkilidir.

Göbek Eritme Sürecinde Yapılan Hatalar

Göbek eritme sürecinde en çok yapılan hatalardan biri, 4 dakikada göbek eritme hareketleri, hızlı göbek eritme yolları gibi araştırmalar yaparak kısa sürede sonuç almaya çalışmaktır. Ağır egzersiz ve diyetlerle alınan hızlı sonuçlar fiziksel ve ruhsal açıdan sağlığınızı bozabilir. Bu ağır egzersiz ve diyetler sürdürülebilir olmayacağı için göbek çevresinden verdiğiniz kilolar kısa süre içinde tekrar ve kalıcı olarak oluşacaktır. Bu nedenle sabırlı olarak kendi yaşam tarzınıza uygun egzersiz ve diyetlerle göbek ve simit bölgesindeki yağlardan kalıcı olarak kurtulabilir, fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Kanıtlanmış Göbek Eritme Egzersizleri Nelerdir?

Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında en yaygın göbek eritme yöntemi yağ yakıcı egzersizlerdir. Karın bölgesine yönelik yapılacak egzersizlerle göbek yağlarından kurtulmak mümkün. Bu egzersizleri ister evde ister spor salonunda yaparak daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. Doktorunuza danışmadan göbek ve simit eriten hareketler yapılmamalıdır. Bu egzersizleri yapmaya başlamadan önce bir profesyonele danışmak, oluşabilecek sakatlıklardan kaçınmak için önemlidir. Spor salonunda yapacağınız egzersizlerde de bir profesyonelden destek almalısınız.

Spor salonuna gitmeyi tercih etmeyenler için, göbek çevresindeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacak ve evde yapılabilecek egzersizlerden birkaçı;

Mekik

En bilinen egzersiz hareketlerinden biri olan mekik, karın yağlarının yakılmasında oldukça etkilidir. Bir spor matının üstüne sırt üstü uzanıp dizler yukarı doğru bükülür. Eller, başın arkasına konularak üst gövde yukarı doğru kaldırılır. Yukarı kalkarken nefes almayı ve tekrar yere uzanırken nefes vermeyi unutmamalısınız. En hızlı göbek eritme yolları arasında en etkililerden birisi mekik olmaktadır.

Mekik

Plank

Plank, kolay görünmesine karşın vücudu zorlayan ve neredeyse bütün kasların çalışmasını sağlayan bir harekettir. Bu hareket, karın bölgesinin yanı sıra kalça, sırt, bel ve bacak bölgesindeki kasları da çalıştırarak zayıflamanızı sağlar, aynı zamanda postürünüzü düzeltir. Dirsekler yere konularak bacaklar arkaya doğru uzatılır. Boyun, sırt ve bacaklarınızın düz bir çizgi halinde olmasına dikkat etmelisiniz. Bu pozisyonda en az 30 saniye durmalısınız. Gün geçtikçe plank sürenizin uzadığını fark edeceksiniz.

Plank

Makas

Makas hareketi de aynı plank gibi vücudun birçok bölgesini aynı anda çalıştıran bir harekettir. Göbek yağları eritme için de oldukça etkilidir. Makas hareketini yapmak için mekik hareketinde olduğu gibi yere uzanılır. Eller vücudun yanlarına uzatılır ve bacaklar sırasıyla yerden bir karış kadar kaldırılır. Belinizin yere tam olarak temas ettiğinden ve hareketi yaparken karın kaslarınızı sıktığınızdan emin olmalısınız. Göbek eritme egzersizleri arasında en etkili hareketlerden birisi de makas olmaktadır.

Makas

Göbek Eritmek için Dans

Kilo verme ile ilgili sosyal medyada yaygınlaşan içeriklerden biri de daha çok Çinli kadınların tercih ettiği göbek dansıdır. Göbek eritme dansı, kilo vermek için eğlenceli bir yöntemdir ancak spor gibi dans da bilinçsiz yapıldığında sakatlanmalara yol açabilir. Dans ederek kilo vermek isteyenler için dans kursları birçok şehirde bulunmaktadır. Bu kurslara giderek hem sosyalleşebilir hem de eğlenerek kilo verebilirsiniz.

Göbek Eritmek için Dans

Göbek Eritme için Neler Yenmeli?

Özellikle hamile kalmak istiyorum diyenler göbek ve çevresinde yağlanmalara dikkat etmelidir. Göbek eritme ve kilo verme diyet ve sağlıklı beslenmeyle de desteklenmesi gereken bir süreçtir. Sadece egzersiz yaparak kilo vermek ve göbek çevresi yağlarını eritmek kalıcı sonuçlar vermeyecektir. Göbek eritme için diyet yapmak önemlidir ancak egzersizde olduğu gibi yapacağınız diyeti de doktorunuza danışarak kendi yaşam tarzınıza uygun bir diyet yöntemi seçmelisiniz.

Karın yağlarınızdan kurtulmak için yağ yakımını ve metabolizmanızı hızlandıracak ögelerden en önemlisi sudur. Sabahları aç karnına içeceğiniz su, metabolizmanızın çalışmasını sağlayarak güne enerjik başlamanıza ve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Kilo vermek ve yağ yakmak için doğal besinler tüketmelisiniz. Kivi, ananas gibi meyveler bolca antioksidan içerdiği için yağ yakımını hızlandırır ve vücudun ödem atmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Sabahları aç karnına içilen bir fincan sade kahvenin de metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Avokado ve Hindistan cevizi gibi doğal ve sağlıklı yağlar da sizi tok tutarak gün içinde daha az besin tüketmenizi ve yağ yakım sürenizi arttırmanızı sağlar.

Göbek eritmesürecinizde kolayca uygulayabileceğiniz çeşitli göbek eritme kürü tarifleri bulunur. Yağ yakımında en etkili kürlerden biri, yoğurt kürüdür. Bir kâse yoğurdun içine yarım limon ve 1 çay kaşığı pul biber konulur ve uykudan yarım saat önce tüketilir. Yoğurt kürü sayesinde vücudunuz uyku halindeyken bile yağ yakmaya devam eder. Sabahları kahvaltıdan önce içeceğiniz kahve de gün içinde yağ yakmanızı sağlarken, kahvenin içine koyacağınız 1 çay kaşığı tarçın yağ yakımını hızlandırarak karın çevresi yağlarınızı daha hızlı eritmenizi sağlar.

Göbek eritme için neler yenmeli sorusunun yanıtı aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Elma sirkesi: Kan şekeri ve kolestrol elma sirkesi sayesinde düzenlenebilir. Metabolizmayı hızlandırma özelliği bulunmaktadır.
Kemik suyu: Kemik suyu ile hazırlanan yemekler normalden %30 fazla yağ yakımı imkanı sağlar.
Acı biber: Metabolizmayı hızlandırdığı için yağ yakımını destekler.
Chia Tohumu: Doğal yağlar içeren Chia tohumu hem yağ ihtiyacınızı karşılar hem de tokluk hissi sağlar.
Hindistan Cevizi/Yağı: Hormonları dengeleyen Hindistan cevizi ve yağı, aynı zamanda tokluk hissi yaratır ve metabolizmayı hızlandırır.

Yukarıdaki besinleri kullanarak kendinize göbek eritme sürecini hızlandırabilirsiniz. Elbette göbek eritme egzersizleri de aksatılmadan yapılmalı.

En Etkili Göbek Eritme Diyeti

En çok kullanılan göbek eritme yöntemleri arasında egzersizle birlikte diyet de vardır. Yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte her geçen gün insan vücudu ve sağlıklı beslenmeyle ilgili daha fazla bilgi sahibi oluyoruz. En sağlıklı beslenme şekilleri kişiden kişiye değişse de zayıflamak için etkisi kanıtlanmış birçok beslenme şekli ve diyet bulunmaktadır. Bu diyetlerden en etkili olanlardan biri de ketojenik diyettir. Ketojenik diyete adını veren ketonlar, karbonhidrat tüketimi az olduğu zaman enerji üretmek için vücudun kullandığı moleküllerdir. Karbonhidrat tüketilmediği zaman vücudun enerji kullanımı tamamen değişir ve çalışmak için bu molekülleri yakar. Unutulmamalıdır ki hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında göbek eritme diyeti yaparken aç kalmamak, yeterli beslenmek oldukça önemlidir.

Göbek eritme diyeti olarak görülebilen ketojenik beslenme, yağ temelli bir beslenmedir. Karbonhidrat ve protein oranı düşük tutularak doğal yağlar çokça tüketilir ve bu sayede vücudun yağ yakması hedeflenir. Ketojenik diyet yapan kişilerde günlük tüketilecek besin oranı diyetisyen tarafından hesaplanmalı ve düzenli olarak keton seviyesi ölçülmelidir.

Göbek eritme diyetleri ve önerileri arasından bir örnek aşağıdaki gibidir:

Sabah erken kalkın ve uyandıktan sonra 1 bardak su için. Mümkünse 1 tane kayısı yiyin ve uyandıktan sonraki yarım saat içerisinde kahvaltınızı aşağıdaki önerilere uyarak yapmış olun.

Sabah
1 finçay yeşil ya da beyaz çay
1 tane haşlanmış yumurta yada yağsız tost
1 dilim ince beyaz peynir (mümkünse yağsız)
1 dilim ince kesilmiş kepek ekmek
5-6 tane siyah zeytin
Mevsim yeşillikleri

Ara Öğün
1 adet meyve ya da 4-5 adet çiğ badem

Öğle
1 kase çorba
70/100 gr tavuk (derisiz), balık ya da et
Tuzsuz ve yağsız, bol limonlu salata
İsterseniz 1 dilim kepek ekmek

Ara Öğün
Meyve
Limonlu sıkılmış soda

Akşam
1 porsiyon zeytinyağlı
Tuzsuz ve yağsız, bol limonlu salata
1 porsiyon bulgur pilavı

Ara Öğün
1 bardak kefir ya da yoğurt

Unutmamak gerekir ki göbek eriten yöntemler çoğu zaman tek başına yeterli değildir. Göbek eritme için diyet yaparken aynı zamanda egzersizlerinizi de aktarmamanız önemlidir.

Göbek eritme ne kadar sürer?

Göbek eritme süresi kişinin yaşına, yaşam tarzına ve metabolizma hızına bağlı olarak değişebilmektedir. Yapılan egzersiz ve diyetlere dikkatli bir şekilde uymak göbek yağlarını eritmeyi hızlandıracaktır. Düzenli beslenme ve sporla 1 ay gibi bir sürede gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz.

Sadece diyetle göbek eritilir mi?

Egzersiz yapmak için zamanı olmayan kişiler sadece diyet yaparak göbek eritmek isteyebilirler. Göbek eritme egzersizleri yağ yakma sürecinizi hızlandırsa da sadece uygun bir diyetle de göbek yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Sadece sporla göbek eritilir mi?

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordur. Bu nedenle beslenme şeklinizi değiştirmeden sadece sporla göbek eritmek istiyor olabilirsiniz. Sadece sporla karın yağlarınızı eritmek mümkün ancak fit görünmek ve kalıcı olarak kilo vermek için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir.

Göbek eritme hareketleri işe yarar mı?

Yağ yakmak ve zayıflamak için spor salonuna gitmek iyi bir fikir olabilir ancak göbek eritme hareketleriyle spor salonuna gitmeden de gözle görülür sonuçlar alabilirsiniz. Daha hızlı sonuçlara ulaşmanız için hareketleri yapmadan önce 10 dakika ısınma hareketleri yapmanız ve sabırla tekrar etmeniz gerekir.

Göbek eritme dansı hangisidir?

En keyifli göbek eritme yöntemlerinden biri de danstır. Göbek dansı olarak bilinen bu dans, bütün vücudunuzu ve göbek çevrenizi çalıştırarak yağlarınızı eritmenizin eğlenceli bir yoludur ancak bir profesyonelden destek almak gereklidir.

Yorum yapın