Hamile Kalmak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Hamile kalmak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum diyen kadın sayısı oldukça fazla. Yeme alışkanlıkları, iş hayatı, gelecek kaygısı, fiziksel ya da psikolojik problemler hamile kalmak isteyen ama bu konuda bilgisi olmayanları düşündürüyor. Gelin beraber nasıl hamile kalınır, hamile kalmak için ne yapmak gerekir, gibi soruların yanıtlarını verelim.

Öncelikle hamilelik öncesi sürecin de hamilelik süreci kadar önemli olduğunu unutmamak gerekiyor. Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler kadar hamilelik öncesinde de yediğinize, içtiğinize ve hatta dert ettiğinize bile dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece hamile kalacak kişinin değil, spermin kaliteli olması için partnerinizin de aynı şekilde dikkat etmesi oldukça önemli.

Sağlıklı bir şekilde hamile kalmak isteyen kişiler adet döngülerini takip etmeli, bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Böylece ilişkiye gireceğiniz vakti net olarak ayarlayabilir ve gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz. Ayrıca göbek eritme egzersizleri sayesinde hamilelik sürecindeki riskleri azaltabilirsiniz.

Hamile Kalmak İstiyorum Ama Olmuyor, Ne Yapmalıyım?

Hemen hamile kalmak istiyorum diyen kadınların gebelik şansını artıracak 10 ipucunu aşağıda inceleyebilirsiniz.

  • Yumurtalama dönemine dikkat edin

Yumurtlama döneminin ne zaman olduğunu bilmek, gebe kalma şansını artıracaktır. Yumurtlama dönemi süresince daha sık cinsel ilişkiye girmek, gebelik ihtimalinin artmasını sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü adet döngünüzü takip etmeli ve yumurtlama dönemlerinizi iyi bilmelisiniz. Eğer her ay aynı dönemlerde regl oluyorsanız, düzenli bir adet döngünüz olduğunu kabul edebilirsiniz.

Eczanelerde kolayca bulabileceğiniz yumurtlama tahmin kiti sayesinde gebelik testine benzer bir şekilde, yumurtlama döneminde olup olmadığınızı test edebilirsiniz. Eğer test sonucunda pozitif yanıt alırsanız, önünüzdeki üç gün içerisinde gebelik şansını artırmak için partnerinizle sık sık ilişkiye girmenizde fayda var.

  • Kilonuza dikkat edin

Gebe kalmak istiyorum diyen herkes kilosuna dikkat etmelidir. Fazla kilolar hamile kalmak isteyenlerin bu amacına ulaşmasını engellemektedir. Bu sebepten ötürü vücut kitle endeksinizi hesaplayıp, sağlıklı olacağınız kiloda olmanız gerekir. Sağlıklı kilo vermenin yolları ’nı takip ederek sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmenizde fayda var.

Vücudunuzdaki fazla yağ östrojen üretmenize neden olur ve bu da hamile kalma ihtimalinizi azaltır. Eğer kiloluysanız, kilonuzun %5 ila %10 arasında azaltın. Örneğin,1.60 cm boyunda ve 70 kiloysanız, ortalama 5-7 kilo vererek gebe kalma şansınızı artırabilirsiniz.

  • Kafein alımını bırakın

Türkiye’de kahve tüketimi oldukça fazla ve kafein, direkt olarak hamile kalma şansını etkilemese de, hamile kalma şansını düşürür. Bu sebepten ötürü kafein alımınızı sınırlamalı, mümkünse tamamen bırakmalısınız.

  • Düzenli, sağlıklı beslenin ve vitamin takviyesi alın

Hemen hamile kalmanın yolları arasında düzenli ve sağlıklı beslenmek de yer alıyor. Bol bol taze yeşillik ve meyve tüketmeye özen gösterin. Özellikle deniz ürünlerinde yüksek protein ve çinko bulunduğu için, en az haftada birkaç kere tüketmeye özen gösterin.

Elbette hiçbir zaman kafanıza göre vitamin almanız önerilmez. Uzman bir hekime danışarak, gerekli testlerin yapılması ardından doktorunuzun uygun gördüğü vitaminler alabilirsiniz. Rastgele vitamin alımlarından örnek vermek gerekirse, C vitamini eksikliğiniz varsa D vitamini almanız, organlarınızı yormaktan başka bir işe yaramayacaktır.

  • Cinsel ilişki sırasında kullanılan ürünlere dikkat edin

Prezervatif kullanmamanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Fakat kayganlaştırıcı, geciktirici gibi ürünleri de kullanmanız, partnerinizin sperm kalitesini kötü yönde etkileyeceği için kullanılmamalıdır. Hamile kalmak istiyorum ama olmuyor diyen bireylerin birçoğu doğal olarak ilişkiye girmiyor. Bu yüzden hamile kalana kadar bu ürünleri kullanmayı bırakmanız gerekiyor.

  • Partneriniz aşırı sıcaklardan uzak durmalı

Aşırı sıcaklar sperm kalitesini etkilemektedir. Bu yüzden partneriniz dar külot ya da pantolonlardan uzak durmalı, sauna, hamam gibi sıcak yerlerden bir süre uzak durmalıdır.

  • Alkol ve sigara tüketimi hemen durdurulmalı

Hem kadınlar hem de erkekler için sigara ve alkol tüketimi sağlıksız sonuçlara yol açmaktadır. Sigara ve alkol kullanımı erkeklerde sperm kalitesini, kadınlarda yumurta kalitesini kötü etkiler. Hamile kalmak istiyorum neler yapmalıyım diyen herkes sigara ve alkol tüketimini tamamen bırakmalıdır. Amerikan Tıbbi Üreme Tıbbi Derneği’ne göre özellikle nikotin, kadın yumurtalıklarını yaşlandırmaktadır.

Alkol ve sigara tüketimi doğacak bebeğin zeka ve fiziksel olarak anomalilere sebep olabileceği için hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sonrasında tüketilmemelidir.

  • Hamile kalmak için en uygun pozisyonu bulun

İlişki sırasında istediğiniz pozisyonda bulunabilirsiniz fakat boşalma sonrası sırt üstü yatın. Eğer hemen ayağa kalkarsanız spermler rahim ağzından içeri geçmekte zorlanır. Eğer mümkünse ilişki sırasında sırt üstü yatın ve belinize bir yastık koyun (misyoner pozisyonunda durun). Böylece spermlerin rahim ağzından geçmesi kolaylaşacaktır.

Fakat bu, kesinleşmiş bir yöntem değildir. Hamile kalmak için ne yapılmalı, denildiğinde bu yöntem her zaman karşınıza çıkar fakat uzmanlar bu konuda görüş ayrılığı yaşamaktadır. Yine de doğal bir yöntem olduğu için denemekten zarar gelmeyecektir.

  • Stres ve kötü düşüncelerden uzak durun

Unutmayın; küçük etkiler dışında hamile kalmak sizin elinizde değil. Bu yüzden hamile kalmak için baskı hissetmeyin. Stres, kortizol salgılatır ve hormonlarınızı ve adet döngünüzün düzenini bozar. Bu sebepten ötürü stresinizi kontrol altına almalı, gerekirse psikolojik destek almayı da düşünmelisiniz.

  • Doktor kontrolünü ihmal etmeyin

Birçok insan gebe kalamadığında bunu utanç sebebi olarak görür. Hamile kalmak için ne yapmalıyım, diye soran herkesin doktora başvurması önemlidir. Planlı ve sağlıklı bir gebelik için uzman hekiminizin önerilerini dikkate almanız, planlamaları doğrultusunda hareket etmeniz önemlidir.

Hamile kalmak istiyorum doktora ne zaman gitmeliyim, diyorsanız, ilk fırsatta planlama yapmak için doktora başvurmanız önerilmektedir.

Hemen Hamile Kalmanın Yolları

Hemen Hamile Kalmanın Yolları

Öncelikle belirtmek gerekir ki, yaş ilerledikçe doğurganlık azalır. Genç yaşlarda hamile kalmak, ilerleyen yaşlarda hamile kalmaya göre çok daha kolaydır. Birçok insan menopozda hamile kalmak istiyorum, ne yapabilirim, diye sorabilir. Menopozda yumurtlama sona erdiği için gebe kalmak mümkün olmamaktadır. Bu sebepten ötürü ilerleyen bir yaştaysanız, hamile kalmak için çözüm aramak adına bir doktor ile görüşerek fikir alabilirsiniz.

Eğer 35-40 yaşın üzerindeyseniz ve altı aylık düzenli bir cinsel ilişki sonrasında hamile kalmadıysanız ya da 35 yaşın altında ve bir yıl boyunca aynı şekilde korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalmadıysanız, bu erkeklerde ve kadınlarda kısırlık belirtileri arasında gösterilebilir. Menopozda bu yöntemle hamile kaldım diyenlere de aldırış etmemeli ve uzman görüşü almalısınız.

Peki her şey normal ama gebe kalmak için ne yapmalıyım, diye soruyorsanız, yanıtı şudur: doğru zamanda, sağlıklı bir cinsel ilişkiye girin. Eğer hamilelik süreci uzuyor, herhangi bir sonuç alamıyorsanız, psikolojik ya da fizyolojik bir farklılık olma ihtimalini düşünün.

Hamile kalmak isteyen bireyler bilmelidir ki 1 ay içerisinde hamile kalmak isteyenlerin 10 kişiden 2’si hamile kalmaktadır. Bunun sebebi de yumurtlama döneminin net olarak tutturulamamasıdır. Fakat 2 yıl süren bir sürecin sonunda hamile kalmanın yolları çoğunlukla gerçekleştirildiği için, %95 oranında başarı sağlanmaktadır.

Gebe kalmak isteyen herkesin dikkat etmesi gereken en etkili yöntem, yumurtlama döneminin bilinmesi ve buna göre cinsel ilişki yaşanmasıdır. Hamile kalma yöntemleri arasında en çok dikkat edilmesi, planlı bir şekilde hareket edilmesi oldukça önemlidir.

Eğer bir kısırlık şüpheniz varsa doktora giderek test yaptırmanız gerekir. Tüp bebek tedavisi için öncelikle test yaptırmalı ve bilgi almalısınız.

Adetten Ne Kadar Önce Hamile Kalınır?

Yumurtlama sürecini takip ederken için dikkat etmeniz gereken şey, bir sonraki adet gününden 14 gün önceyi hesaplayabilmektir. Bu da düzenli bir adet görmüyorsanız pek mümkün olmayabilir. Adet görmenizi etkileyen fiziksel ve ruhsal durumları göz önünde bulundurmalı ve bir çözüm aramalısınız. Hamile kalmak istiyorum ne yapmalıyım, diyorsanız adetinizin düzenli olduğunu düşünüyorsanız yumurtlama sürecini aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz.

Regl Döngüsü 

Ortalama 35 gün

Ortalama 23 gün

Yumurtalama Dönemi

Önceki 19-25. günler

Önceki 7-13. günler

Elbette düzensiz bir adette yumurtlama dönemini tutturabilmek oldukça zordur. Böyle bir durumda sık sık ilişkiye girmek, hamile kalma ihtimalini artıracaktır. Unutmayın ki spermler follop tüpünde 5 güne kadar tutunabilir ve döllenme bu dönemlerde de gerçekleşebilir. Eğer dölleme işlemi gerçekleşmezse spermler adet ile atılacaktır.

Adetken Hamile Kalınır mı?

Adet döneminde birçok insan cinsel ilişkiye girmez fakat girenlerin sayısı da oldukça fazladır. Birçok insan adetken hamile kalınmayacağını düşünse de net bir yanıt vermek oldukça zor. Unutulmamalıdır ki regl sonrasındaki birkaç gün hamile kalma ihtimali neredeyse sıfır olsa da, adet süresinin sonlarına doğru girilen cinsel ilişki sonrası hamile kalma ihtimali daha fazla.

İlişki sonrası hamile kalmak için ne yapmalıyım sorusunun yanıtı yumurtlama dönemini işaret etse de, nadir de olsa adet süresinde ve sonrasında girilen ilişkiler sonucunda da hamile kalınabilir.

Fakat adetken cinsel ilişkiye girmek hem kadın hem de erkek için zararlı olabilir. Kadın rahmine dışarıdan gelebilecek bakteriler ya da adet kanıyla dışarı atılan bakteriler bireylerin rahatsızlanmalarına sebep olabilir.

Sevgilimden hamile kalmak istiyorum diyen herkesin beslenme düzenine, vitaminlerine, yumurtlama dönemine dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer hamile kalmadan önce folik asit kullanırsanız, hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça faydalı olacaktır.

Eğer cinsel ilişkiye girmekte güçlük çekiyorsanız, vajinismus belirtileri ile ilgili bilgi alarak tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.

Menopozda hamile kalmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Menopozda yumurtlama kesildiği için hamile kalmak mümkün olmamaktadır.

Kız/erkek çocuğa hamile kalmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Hamilelik öncesi ya da süresince bebeğin cinsiyetine etki etmenin kanıtlanmış bir yöntemi bulunmamaktadır.

Vajinismusum hamile kalmak istiyorum, ne yapmalıyım?

Vajinismus olan kadınlar çok nadir de olsa hamile kalabilir. Spermler yüzerek rahme ulaşabildiği için gebelik gerçekleşebilir ama vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve tedavi olmanız önerilmektedir.

Hamile kalmak istiyorum doktora ne zaman gitmeliyim?

Hamile kalmadan 2-3 ay önce doktora gitmeniz, gerekli testleri yapıp vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirmeniz önemlidir.

Yorum yapın