Hamilelik ve Doğum Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Hamilelik sigortası, bebeği olacak anneler söz konusu olunca daha hassas bir konudur. Eğer sizler de hamilelik planlıyor ve hamilelik sürecinizde ortaya çıkan hastane masraflarını azaltmak istiyorsanız doğum sigortası ile ilgili bilgi almak isteyebilirsiniz. Sigorta kapsamında yararlanabileceğiniz hastane masrafları, doğum, ilaç reçete ücretleri doğum sonrası oda ve refakatçı ücretlerinin karşılanması çoğu zaman hamilelik öncesi yapılan özel sigorta ile karşılanmaktadır. Kısacası hamilelik öncesi ya da hamileyken sigorta yaptırmak kendinizi ve bebeğinizi güvence altına almak olarak açıklanabilir.

Hamile kalmak istiyorum, diyen tüm anne adayları, sigorta araştırmasını yaparak bilgi sahibi olmalıdır.

Hamilelik Sigortası Nedir?

Hamilelik sigortası nedir?” sorusunun yanıtı, hamilelik dönemi boyunca annenin ve bebeğin yararlanabildiği kontrollerin ücretsiz olması ya da ücretin büyük bir kısmının karşılanması şeklinde tanımlanabilir. Bu kontroller arasında kontroller veya rutin olarak yapılan tahliller, doğum masrafları ve hastane masrafları vardır. Özel hastanelerde yaptırabileceğiniz hamilelik sigortasından uygun fiyatlarla sizlerde yararlanmak istiyorsanız, doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneniz ile iletişime geçmeniz ya da bir sigorta şirketi ile anlaşmanız yeterli olacaktır. Hamilelik planlayan veya bu süreçte yer alan anne adayları için hamilelik sigortası oldukça mantıklıdır.

Hamilelik sigortası ne zaman yapılmalı?” Hamile kalmayı düşünüyorsanız, önceden sağlık sigortanıza ek olarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Böylece sigorta masrafınız daha az olacaktır. Fakat dilerseniz hamileliğiniz başlamışken de gebelik sigortası yaptırabilirsiniz.
Sağlık sigortası hamilelik kapsamı satın alacağınız pakete göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı poliçeler sizin hamilelik öncesi yaptıracağınız sigortanın, hamilelik masraflarını karşılaması için 12 ay beklemeniz gerekliliğini sunar. Bu sebeple hamileyken sigorta yapan firmalar, eğer hamileliğiniz beklenmedik şekilde geliştiyse, sizin için daha cazip olabilir.

Sigortalı Hamile Kadının Hakları Nelerdir?

Hamilelik planlayan anne adayları bebeğinin ve kendi sağlığını koruma konusunda hassas olabilir. Bu hassas dönemi atlatabilmek adına bazı güvencelere ihtiyaç duyulur. Bu konuda pek çok anne adayı hamilelik sigortası şartlarını merak ediyor. Anlaşmalı veya özel hastanelere giderek hamilelik sigortasından yararlanabilir ve ek masrafların da önüne geçmiş bulunursunuz. Sigortalı hamile kadının hakları oldukça fazladır. Bu haklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Rutin kontrollerin ve ek masrafların ücretleri karşılanır.
  • Hamilelik sürecindeki masraflar ödenir.
  • Doğum masrafları karşılanır.
  • Sezaryen doğum veya normal doğumda masrafların tümü karşılanır.
  • Doğum sonrası oda veya refakatçi masrafları teminat içindedir.

Sizler de hamilelik sigortası fiyatları hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız hizmet aldığınız hastane ya da size en uygun sigorta şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik sigortası fiyatları üzerinde etkili olan maddeler arasında, sigortanızın hangi hastane ve kliniklerde geçerli olduğudur. Yaptıracağınız sigortanın, hizmet almayı düşündüğünüz hastanede geçerli olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Hamilelikte Geçerli mi?

Hamilelik sağlık sigortası kapsamında anne ve bebeğin yararlanacağı imkanlar oldukça fazladır. Birçok anne adayı tarafından merak edilen bir diğer konu ise tamamlayıcı sağlık sigortası hamilelik sürecinde geçerli olup olmadığıdır. Bu sorunun yanıtı, sigorta poliçelerinin içeriğine göre değişkenlik göstermektedir. Çünkü bazı ürünler direkt olarak doğumu da kapsarken, bazı ürünler bunu kapsamaz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta ise tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan evvel doğum teminatının geçerli olup olmadığına bakmanızdır. Sigortanız, hizmet alacağınız hastane ile anlaşmalıysa, sağlık sigortanız kapsamında gebelik süresince tüm kontroller ve nihayetinde doğum, doğum sonrası işlemler size ücret olarak sunulacaktır.

Sağlık Sigortası Hamileliği Kapsar mı?

Birçok anne adayının sigorta hakkında merak ettiği konulardan birisi de “hamilelik özel sağlık sigortası yapılır mı?” sorusudur. Hamilelik süreci başlamadan doğum yapmayı düşündüğünüz hastane ya da istediğiniz sigorta şirketi ile görüşüp hamilelik sigortası yaptırabilirsiniz. İki can hamilelik sigortası da yine hamilelik süresince yararlanabileceğiniz sigortalar arasında yer alıyor. Bu sigorta, doğum sigortası yaptırma ayrıcalığı sunmaktadır. İki can hamilelik sigortası fiyatları için sigorta şirketleriyle detaylı görüşmeniz gerekiyor.

Bunların yanında hamilelik tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında hamilelik boyunca hastane masraflarından yararlanmış olursunuz. Kısacası, hamilelik öncesi doğum sigortası yaptırmak hem sizin hem de bebeğinizin sağlık problemleri geçirme ihtimaline karşı oldukça önemli ve bir o kadar da gereklidir.

Özel Hamilelik Sigortasının Faydaları

Eğer hamilelik sürecindeyseniz ve hamile olmayı planlıyorsanız hamilelik için özel sağlık sigortası poliçesinden yararlanmanız yararınıza olacaktır. Bu sigortadan yararlanmak için hamilelik sürecinizin başlamamış olması sizin avantajınızadır. Çünkü hamilelik için sağlık sigortası teminatı poliçede özellikle 1 sene sonra kullanılmak kaydı ile hazırlanmaktadır.

Eğer gebe kalma planınız varsa sigorta şirketinizin uygulamış olduğu bekleme süresini öğrenebilirsiniz. Böylelikle bekleme süresine göre bir plan yapma imkanınız olur. Bekleme süresiz sağlık sigortaları ise daha masraflı olmaktadır ve doğum paketleri şeklinde sunulmaktadır. Her sigorta şirketinin bekleme süreleri birbirinden farklı olabilir. Bunun için kendi sigorta şirketiniz ile detaylı görüşme sağlayarak bekleme sürenizi belirleyebilirsiniz.

Unutmayın ki kimi özel sağlık sigortaları, yılda bir kere olmak kaydıyla tüp bebek tedavisi için ücretsiz hizmet almanıza olanak sağlamaktadır.

Hamilelik Sigortası Nasıl ve Ne Zaman Yapılmalı?

Annelik sürecinde olan kadınların merak ettiği “hamilelik sigortası nasıl yapılır?” Hamilelik sigortası hamileliğe başlamadan evvel hizmet alacağınız hastane ya da sigorta şirketi ile görüşme sağlanarak yapılmalıdır.

İki Can Hamilelik Sigortası Nedir?

İki can hamilelik sigortası hamilelik doğum sigortası kapsamında yapılan bir sigortadır. Aynı zamanda tamamlayıcı sağlık sigortası denilebilir. Hamileyken size sunulan ve sigorta yaptırmanıza yardımcı olan bir poliçedir.

Hamileyken özel sağlık sigortası yaptırılır mı?

Evet, dilerseniz hamileyken, dilerseniz hamile kalmadan önce özel sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.

Yorum yapın