Duygusal Olarak Müsait Bir Sevgili Olmanıza Yardımcı Olacak 6 İpucu

Duygusal olarak erişilemezlik, partneriniz tarafından size yöneltilmiş bir suçlama mı? Eğer cevabınız evet ise, bunun genellikle bilinçli bir tercih olmadığını kabul etmekte fayda var. Ancak bu durum, birçok ilişkide karşılaşılan yaygın bir problemdir.

Duygusal erişilebilirlik, bir ilişkinin sağlıklı ve gelişmesi için hayati önem taşır. Ancak, sorun şu ki; hayatımızdaki sayısız dikkat dağıtıcı faktörler nedeniyle, bazen partnerimizle olan bağımızı kaybediyoruz. Bu sürekli meşguliyetin yanı sıra, kalp kırıklığından korunmak adına bağlanmaktan kaçınıyor olabiliriz.

Gelin, sevgilinize duygusal erişilebilirlik sağlamanızı kolaylaştıracak bazı yöntemleri birlikte inceleyelim.

İlişkinizde duygusal olarak ulaşılabilir olmak için etkili ipuçları

İnançlarınızı Yakından Düşünün

Bazı insanlar kendilerini nasıl algıladıklarını düşündükleri için uzak dururlar ve erişilemez durumunda kalırlar. Geçmiş işler yüzünden değersizlik hissi içerisinde olduğunuzu veya partnerinizin size göre ne kadar harika olduğunu düşündüğünüzü biliyor musunuz? Kesinlikle herkes gibi sizde düşünüyorsunuz.

Partnerinizin gerçekte kim olduğunuzu öğrendikten sonra sizden uzaklaşacağını hissetmek mümkündür. Ancak, nadiren böyledir. Neden bu inançlardan vazgeçip kendinizi değerli bir partner yada eş olarak görmüyorsunuz? Başlamak için iyi yollardan birisi, inançlarınızı eşinizle paylaşmaktır, konuşmak her zaman yardımcınız olur.

Bir İlişki Neden Biter? Gerçek İlişki Nedir?

Partnerinizin duygularını ve ihtiyaçlarını sizinkine eşit olarak algılamayı seçin

Muhtemelen kendinizi üstün hissediyorsunuz veya ihtiyaçlarınız ve duygularınız daha önemli. Eh, bazı durumlarda olabilirler, ancak her zaman değil. Merhamet ve empatiyle gelen bir denge yaratmalısınız.

Partnerinizin neye ihtiyacı olduğunu veya belirli bir konu hakkında nasıl hissettiğini öğrenin. Gerçeği söylemek gerekirse, her zaman uygun değildir, özellikle de karşıt bir görüşe sahipseniz.

Ancak, biraz eğilebilir, uzlaşabilir ve bencil olmayabilirsiniz. Duygularına ve ihtiyaçlarına biraz özen göstermeye başladığınızda, yaklaşırlar ve daha fazla açılırlar.

Açık Bir Kitap Olun

Duygusal olarak müsait olmadığınızı bilmenin yollarından biri sır saklamaya başladığınız zamandır. Eyleminiz için ne kadar gerekçeniz olursa olsun, bu ilişkiniz için çok sağlıksız. Peki ya gerçekçi bir yapay penis kullanmayı seviyorsanız ? Bu sizin cinsel tercihinizdir ve eşinizle paylaşılmalıdır.

Gizli olmak, ilişkiniz için yedek bir plana sahip olmanın kapısını açar. Ne kadar çok sır saklarsan, muhtemelen o kadar uzakta olursun. Yakında başka biri için duyguları kapmaya başlayacaksınız. Neden? Partnerinizden sır sakladığınızda, her zaman onu açığa çıkaracak bir sorun ile karşılacaksınız.

Bu yüzden tamamen şeffaf olmalısın. Şeffaflık bazen kısa mesajlarınıza, sosyal medya sohbetlerinize ve e-postalarınıza erişmelerine izin vermeyi gerektirir. Zor, değil mi?

Evet öyle ama çok yardımcı oluyor. Bu şekilde, kendinizi geçmiş güvensizliğin, ihanetin ve incinmenin zincirlerinden kurtarabilirsiniz.

Bir Kadını İtici Yapan Kötü Alışkanlıklar Ve Davranışlar

Partnerinizle birlikte olmak için zaman yaratın

İlişkinizin ilk dönemlerinde, en büyük önceliğiniz partnerinizle zaman geçirmekti. Her filmi birlikte izlemek, yemekler paylaşmak, gününüz hakkında konuşmak, hatta birlikte video oyunları oynamak… Pek çekici bir düşünce, değil mi?

Fakat şimdi bu günler sanki uzak bir geçmişteymiş gibi geliyor. Bunun nedeni mi? Belki iş yoğunluğu, arkadaşlarınızla vakit geçirme isteği ya da sizin daha fazla ilgi çeken başka etkinlikler. Çoğu zaman bahaneleriniz gerçektir.

Ancak bir ilişkide olmanın en büyük önceliği ne olmalı? Elbette ki partneriniz. Eğer varsa, çocuklarınız. Ancak partnerinize sevgi ve öncelik verdiğinizi sadece söylemek yetmez. Bu, yalnızca kelimelerle ifade edilebilecek bir durum değildir. Her bir eyleminizde bu durumu göstermelisiniz. Sözleriniz partnerinizi belki bir süreliğine rahatlatabilir, ancak eylemlerinizle desteklenmedikleri sürece bu sözlerin anlamı zamanla azalır. Partnerinize zaman ayırabilmek için çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Siz kendinizi hazır hissedene kadar çağrılardan kaçınma ya da mesajları görmezden gelme seçeneğiniz yoktur. Sadece kendi ihtiyaçlarınıza odaklanmak bir seçenek olamaz. Partnerinizin her zaman sizin sevginizin ve desteğinizin güvencesine ihtiyacı vardır ve siz de her zaman bu güvenceyi vermeli olmalısınız. Partnerinize zaman vermek, ilişkinin sağlığını ve sürekliliğini garanti altına alır.

Nasıl hissettiğin hakkında sorumluluk al

İnsanlar duygusal varlıklardır. Sevdiğimiz veya değer verdiğimiz insanların yanında olduğumuzda daha da duygusallaşırız. Bu, muhtemelen öfkeleneceğiniz, kıskanacağınız veya ümitsizce aşık olacağınız anlamına gelir.

Negatif duyguları ifade etmemiz gerektiğinde zorluk ortaya çıkar. Kızgın olduğunuzda veya bir patlama yaşadığınızda partnerinizin zayıflıklarından yararlanmak çok kolaydır.

Onları içeriden ve dışarıdan çok iyi tanıyorsunuz, bu yüzden onları özünde vuracak çok incitici şeyler söyleme ihtimaliniz var. Partnerinizin güvenlik açıklarından yararlanmak doğru değildir, bunu yaptığınızda biriniz uzaklaşır.

Her zaman ayrılmakla tehdit edemezsin çünkü bir sorun var ise bunu düzeltmek için uğraşmalısın. Kişisel saldırılardan veya zorbalıktan kaçının. Sorunları halletmenin en iyi yolu, nasıl hissettiğinden sorumlu olmaktır. Asla kirli savaşma ama meseleleri aşk ile hallet.

İletişim Sorunu

Hepimizin en derin korkuları var. Aklımızda onları oldukları yerde tutma eğilimi var. Bu uygun olsa da ilişkiniz için sağlıksızdır.

Bir ilişki içinde olmak fiziksel temasın ötesindedir, iletişim gerektirir. Hayallerinizi ve korkularınızı partnerinizle paylaşın, onlara en büyük mahvoluşunuzun ne olabileceğini söyleyin. Partnerinize karşı savunmasız olmaktan asla korkmayın.

Sizi tanımalarını kolaylaştırmak için sizi partnerinizden ayıran o duygusal duvarı yıkın. Ne kadar çok bilirseniz, birlikte kalmak o kadar kolay olur. Boğma, onlara nasıl hissettiğini söyle ki nefes alabilsin.

Sonuç

Tüm bunları yapmak, duygusal beceriler geliştirmeye zaman ayırmanızı gerektirir. Duygusal olarak ulaşılabilir olmanın tek yolu budur. Durum ne olursa olsun, daha iyi bir dinleyici olmayı öğrenin ve yargılayıcı olmaktan kaçının.

Yorum yapın