Çocuklarda İshal Nedenleri ve Çözümü

Çocuklarda ishal rahatsızlığı 5 yaşından küçük çocuklarda en fazla görünen enfeksiyon rahatsızlıklarından birisidir. Mide ve bağırsakların iltihaplanması ile ortaya çıkan ishal eğer virüsten kaynaklıysa hızlıca düzelecektir. Çocuklarda ishal nedenleri denildiğinde en çok rastlanan sebepler, enfekte olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle beraber kirlenmiş ellerin ağza değdirilmesidir.

Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu

Gastrointestinal enfeksiyon olarak adlandırılan bağırsak enfeksiyonu, ince bağırsak ve midede iltihaplanma olmasına sebep olan parazit ve bakteriler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Çocuklarda bağırsak enfeksiyonu belirtileri arasında günde üç ve üçten daha fazla sulu ve normalden farklı kıvamda dışkılama, istifra etme ve karnın ağrıması bulunmaktadır. Bağırsak enfeksiyonu herkes için tehlikelidir; ishal olduğunuz süreçte aşırı su kaybına uğrarsınız ve bu su kaybını önlemek adına bol bol su içmeniz gerekir. Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında en başta yer alan bol su tüketme eylemi, ishal sürecinde de oldukça önemlidir.

Özellikle bebeklerde kusma ve ishal varsa, bebeklerin su kaybından etkilenmemesi için bu duruma dikkat etmekte fayda var. Normal şartlarda bağırsak enfeksiyonu belirtileri birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolur fakat ilerleyen yaşlardaki bireylerde yeni doğan bebekte ishal tehlikeli olabilir. Bu iki grupta bağışıklık sistemi baskılanmıştır ve vücut, belirtilerle kendi başına baş edemez. Bu gruptaki kişiler için erken teşhis oldukça önemlidir. Böylece hızlı bir şekilde sebep bulunur ve tedavi imkanı yakalanır. Çoğu zaman bebeklerde ishal ve istifra normal karşılansa da, sıklaşması durumunda uzman bir doktora görünmekte fayda bulunur.

Ayrıca hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında da ishal oldukça önemlidir. Hamilelikte hormonlar çok sert bir şekilde değiştiği için ishal ve kabızlık gibi problemler ortaya çıkabilir. Özellikle hamilelik sürecinde yediğinize, içtiğinize ve hijyenik ürünler kullanmaya dikkat etmeniz oldukça önemlidir.

Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur?

Özellikle ilk kez çocuk sahibi olmuş ya da deneyimi olmayan ebeveynler bebeklerde ishal neden olur, sorusunu sorabilir. Çünkü bebeklerin yediği, içtiği şeyler oldukça sınırlı olsa da ishal durumu ile karşılaşılabilir. Aslında bağırsak enfeksiyonu sebebiyle ishal durumunun ortaya çıkması, yalnızca yenilen ve içilen şeylerden ötürü oluşmaz. Bebek ve yenidoğan ishal sebepleri aşağıdaki gibidir.

 • Bozulmuş bir yiyecek ya da su tüketilmesi ya da kirlenmiş bir içme suyunun kullanılması.
 • Çocuklar için; az pişmiş ya da çiğ deniz ürünlerinin tüketilmesi.
 • Enfekte olmuş birisiyle aynı çatal, kaşık ya da bardağın kullanılması.
 • Enfekte olmuş birisiyle aynı havlunun kullanılması.
 • Özellikle umumi tuvaletlerle beraber, kirli tuvaletlerin kullanılması.
 • Bebeklerde diş çıkarma ishale neden olabilen diğer nedenlerden birisidir.

Çocuklarda ve yenidoğan bebeklerde ishal sebepleri arasında bunlar gösterilebilir. Bu sebepten ötürü kendinizde bağırsak iltihabı olduğundan şüpheleniyorsanız, en yakın sağlık kuruluşuna gitmeli ve bebeğinizle ortak eşyalarınızı paylaşmamalısınız.

İshal, ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Çocuk veya bebeğiniz rutin tuvalet ihtiyacından 2-3 kat daha fazla tuvaletini yapıyorsa, yeşil ishal bebeklerde görülebilir. Elbette bebeklerde sarı ishal de oldukça sık görülür. Bu sebepten ötürü çocuğunuzu dışkılama sürecinde takip edip, dışkının kıvamına ve rengine bakarak ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Çocuklar ishal olduklarında yatakları pislenebilir. Bu yüzden çift taraflı bir yatak kullanmak önemlidir. En iyi bebek yatağı çeşitleri ile kolay bir süreç geçirebilirsiniz.

Çocuklarda İshale Ne İyi Gelir?

Çocuklarda ishal ve ateş en çok rastlanan hastalıklar arasında yer alır. Böyle durumlarda en iyi yöntem en yakın sağlık kuruluşuna giderek uzman desteği almaktır. Fakat durumun çok ağır olmadığından eminseniz, yapabileceğiniz şeyler elbette var. Peki, çocuklarda ishale ne iyi gelir?

Çocuklar ve bebekler de yetişkin insanlar gibi ishal olurlar ve bu süreçte vücutları oldukça su kaybeder. İshal olan bebek ya da çocuk için yapılabilecek en temel ve gerekli şey bol bol sıvı tüketmesini sağlamaktır. Lif içeren, posalı yiyeceklerin tüketilmesi, bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olur.

Çocuklarda ishale iyi gelen yiyecekler aşağıdaki gibidir.

 • Havuç
 • Muz
 • Elma
 • Pirinç suyu ve lapası
 • Haşlanmış patates ve patates püresi
 • Yoğurt
 • Ayran
 • Soda
 • Gazoz
 • Türk kahvesi ve limon karışımı
 • Demli çay

Özellikle yaz aylarında oldukça sık görülen bebeklerde ishal ve ateş, vücudun sıvı dengesinin bozulmasıyla başlar. Ateşle beraber kusma, deride döküntü gibi belirtiler fark edildiğinde, hızlıca en yakın sağlık kuruluşuna gitmek oldukça önemlidir.

Genel olarak 3 aylık bebekte ishal ile 1 yaşına kadar olan bebeklerde ishal belirtileri aynı olabilir. Eğer çocuğunuzda ishal belirtileri ile beraber kusma ve ateş varsa, muhakkak bir doktora gitmenizde fayda bulunmaktadır.

Çocuklarda Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

Çocuklarda ishal nedenleri denildiğinde en çok rastlanan sebepler, enfekte olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle beraber kirlenmiş ellerin ağza değdirilmesidir.

Çocuklarda ve Bebeklerde İshal Neden Olur?

Enfekte olmuş birisiyle aynı çatal, bıçak, bardak ve havlunun kullanılması, bozulmuş yiyecek, içeceğin tüketilmesi ve kirli tuvaletin kullanılması başlıca sebeplerdir.

Çocuklarda İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Havuç, muz, elma, pirinç suyu ve lapası, soda, yoğurt ve ayran ishale iyi gelen yiyecekler arasındadır.

Yorum yapın