Gebelik Diyeti Yapmak Sağlıklı mı?

Gebelik sürecindeki adayları öncelikle bebek sağlığını düşünerek beslenmelerinde ve yaşam tarzlarında bazı değişiklikler yapmaktadır. Ayrıca bazı anne adayları mevcut kilolarından şikayetçi olduğu için gebelik sürecinde de diyet yapmaya devam etmek istemekte, ancak bunun bebek sağlığı için nasıl bir getirisi olacağını bilememektedir. Bu yüzden de gebelik diyeti ile ilgili bilgi sahibi olmak gerekir.

Günümüzde gebelik sürecini başarılı bir şekilde sürdüren ve diyet yapan birçok anne adayı bulunmaktadır. Gebelik diyeti hizmeti veren, anne ve bebek sağlığı açısından gerekli besin maddelerini engellemeyen ve bebeğe fayda sağlayacak şekilde önerilerde bulunan alanında uzman birçok diyetisyen bulunmaktadır. Gebeler, bu diyetisyenlere başvuru yaparak sorunsuz bir gebelik süreci atlatabilmektedir.

Gebelikte Diyet Yapılır mı

Gebelikte Diyet Yapılır mı?

Gebelik boyunca diyet yapmak isteyen anne adayları, uzman bir diyetisyen eşliğinde diyet yapabilirler. Bebeğin ve annenin ihtiyacı olan besin maddelerini alabildiği, gebelik sürecini olumsuz etkilemeyen, annenin mevcut yağlanmalarını azaltabilen diyet listeleri bulunmaktadır. Bu konuda görüşeceğiniz alanında uzman bir diyetisyen sayesinde sizler de gebeliğiniz boyunca diyet yapabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Gebelik sürecinizde diyet yapmak için seçeceğiniz hamilelik diyetisyeni sizi bu süreçte başarıya ulaştıracak kapının kilidini açmanıza yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında diyet yapmak isteyen anne adaylarının aklına ilk olarak “gebelikte diyet yapılır mı?” sorusu gelmektedir. Gebelik sırasında mevcut yağ oranını düşürmek isteyen ve bebeğinin sağlığını da korumak isteyen anneler gebelik süreçlerine hakim bir diyetisyen ile çalıştıkları taktirde bebeğe herhangi bir zarar olmadan kilo verebilir ve diyet yapabilirler. Burada önemli olan uzman bir doktorun ya da diyetisyenin görüşünü almaktır.

Hizmet veren diyetisyen uzmanları birçok farklı alanda kendilerini geliştirebilmektedir. Bu nedenle gebelerin, diyet süreci sırasında ihtiyacı olacak farklı liste ve tavsiyelerin olması nedeniyle gebelikte diyetisyen seçimi oldukça önemlidir. Anne ve bebek sağlığı, gebelere diyet listesi hazırlama, anne ve bebek sağlığı için gerekli besin maddeleri gibi alanlarda uzmanlaşmış diyetisyenlerden diyet listesi alıp, onları uygulamanız hem sizin için hem de bebeğiniz için büyük önem arz etmektedir.

Hem sizin sağlığınız hem de bebeğin sağlığı için herhangi bir zarar oluşturmayacak şekilde hazırlanan diyet listelerinde annenin doğum sonrasında mevcut verdiği kilolar anlaşılmakta ve başarılı sonuçların alındığı görünmektedir. Bu nedenle gebelikte diyet listesi oldukça önemlidir. Gebelerin diyet listelerinde genel olarak sabahları protein alması oldukça önemlidir. Protein bazlı öğünlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

  • 2 adet yumurta,
  • 3 tam ceviz,
  • 2 adet kayısı.

Öğle öğününde aşağıdakiler tüketilebilir:

  • 150 ya da 200 gram et ya da tavuk.
  • Bol salata ya da yoğurt.

Akşam öğünlerindeyse:

  • Sebze yemeği,
  • Bulgur pilavı,
  • Yoğurt ya da salata.

Yukarıdaki öneriler kilonuza, yaşınıza, boyunuza ve bebeğin sağlık durumuna göre diyetisyeniniz olarak artırılabilir, değiştirilebilir. Diyet listesinde önemli olan; diyet yapan kişinin sık sık beslenmesi ancak sağlıklı olarak beslenmesidir. Gebenin bu dönemde şekerli ürünlerden uzak durması ve bol bol su içmesi büyük fayda sağlayacaktır. Sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında suyu olabildiğince bol tüketmenin yeri büyüktür.

Özellikle gebelere hazırlanan diyet listelerinde yazan tüm besin maddeleri, gebenin mevcut kan değerlerine göre ve mevcut hastalıklarına göre hazırlanmaktadır. Bu nedenle bazı gebeler için yasaklı listesinde yer alan besin maddesi, bir diğer gebenin diyet listesinde bulunabilir. Bu nedenle hazır diyet listelerini kullanmaktan kaçınarak, uzman bir diyetisyen tarafından sizlere özel verilecek olan diyet listesi ile süreci sürdürmeniz hem bebek hem de sizin için büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Gebelikte Diyetisyenin Önemi

Gebelik sürecinde beslenmeye oldukça fazla dikkat edilmesi gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Bu nedenle beslenme sürecimizin doğru ve sağlıklı devam edebilmesi adına alanında uzman bir diyetisyen tercihi yaparak, diyetisyen kontrolünde gebelik sürecini yaşamak oldukça mantıklı bir seçim olacaktır.

Gebelik sürecinde tercih edeceğiniz diyetisyenin ise mutlaka daha önce gebelik süreçlerinde diyetisyenlik hizmeti verdiğine ve anne ile bebek sağlığı konusunda çalışmaları olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Böylece anne ve bebek sağlığının daha kaliteli bir şekilde korunması, bebeğin ihtiyacı olan besin maddelerini daha kolay alabilmesi ve annenin kilosunu koruyarak doğum sürecini yaşayabilmesi sağlanabilmektedir. Hamilelikte diyet yapıp kilo verenler, bu süreçte diyetisyen tercihinin oldukça önemli bir işlem olduğunu belirtmektedir.

Gebelikte Şeker Hastaları için Diyet Listesi

Diyet listesi hazırlanmadan önce mutlaka anne adayının mevcut hastalıklarının bilinmesi gerekmektedir. Gebenin sahip olduğu bazı hastalıklara göre, yapılacak olan liste değişebilmektedir. Özellikle diyabet hastası olan gebelerin, başvurduğu diyetisyenlere hamilelikte şeker diyet listesi hazırlatmaları gerekmektedir. Şeker hastalarına özel olarak yapılan diyet listelerinde yukarıda yazmış olduğumuz diyet listesi başarılı bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak, gebelerin dikkat etmesi gereken etken; şeker oranı yüksek olan besinlerden uzak durulması gerektiği ve bol su içilmesi gerektiğidir.

Gebelikte diyet yaparken folik asit bulunan besinleri tercih etmeniz, doğal yollardan folik asit takviyesi almanızı sağlayacaktır.

Diyabet hastası olan gebelerin, beslenmelerine diğer gebelerden çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Gebeler, bu süreçte uzmanlar tarafından hazırlanan gebelikte şeker hastaları için diyet listesi gibi diyet listelerini tercih etmeleri gerekmektedir. Böylece hastalıklarına uygun olacak şekilde diyetlerini yapabilir ve süreci tamamlayabilirler.

Unutulmamalıdır ki hamilelikte kilo almak oldukça normaldir. Bu sebepten ötürü kilo verme arzunuzu bir diyetisyen ya da uzman doktor ile paylaşmalısınız. Eğer kilonuz sizi rahatsız ediyorsa, doğumdan sonra rahatlıkla göbek eritme egzersizleri ya da diğer egzersizleri yapabileceğinizi unutmayın.

Gebelikte Neler Yenmeli?

Gebelik sırasında, gebelik sürecini etkileyen en önemli unsurların başında beslenme gelmektedir. Gebeler beslenme düzeni oluştururken; kırmızı et, süt ve süt ürünleri, balık ile ceviz ve badem gibi kuruyemişleri mutlaka beslenme listelerine eklemeleri gerekmektedir. Ayrıca; beslenmenin yanı sıra günlük en az 3 litre sıvı da alınması gerekmektedir.

Gebelikte Neler Yenmez?

Gebelerin beslenme düzeninde olmaması gereken bir takım besin ürünleri bulunmaktadır. Bu besin ürünleri arasında; az pişmiş deniz mahsulleri, az pişmiş kümes hayvanları, alkol, civa içeriği bakımından yüksek besinler ve yumurta gibi ürünler yer almaktadır. Bu tür ürünlerden olabildiğince az tüketilmeli ve sağlıklı besinlere yönlenilmesi gerekmektedir.

Gebelikte Neye Dikkat Edilmeli?

Gebelik süreci boyunca birçok farklı etkene dikkat edilmesi gerekmektedir. Ancak; dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden ikisi; beslenme ve günlük spor yapımıdır. Beslenme hem anne sağlığını hem de bebeği koruyacak, yapılacak olan spor ise hem gebelik sürecini hem de doğum sürecini kolaylaştıracaktır.

Yorum yapın