Aşık Olmanın Sizi Muhteşem Bir İnsan Yapacağına Dair Kanıtlanmış 9 Yol

aşık olmanın faydaları

Aşık olmak, sadece ruh halimizi değil, aynı zamanda görünüşümüzü ve sağlığımızı da olumlu yönde etkileyebilir. Aslında, aşkın faydaları, gücü ve etkisi, onu en iyi ilaçlardan biri haline getirebilir.

Peki, aşkın bu etkisi ne kadar geniş? Sağlıklı ve güçlü bir ilişki, kan basıncınızın düşmesine yardımcı olabilir, hatta belki de kanserle mücadelede size destek olabilir. Cildinizin sağlıklı ve taze kalmasında da önemli bir rol oynar! Ancak bu pozitif etkilerin kaynağı sadece romantik ilişkiler değildir. Sıcak arkadaşlık bağları ve ebeveyn sevgisi de genel sağlığınız ve refahınız üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Sonuç olarak, aşk ve sağlıklı ilişkilerin önemi bir kez daha hatırlanmalıdır. Çünkü hayat kaliteniz, bu tür ilişkilere doğrudan bağlı olabilir.

Aşkın sizi her zamankinden daha mutlu, daha sağlıklı ve daha ateşli hale getirmesini bu maddeler ile sıralayabiliriz:

1. Aşık olmak, yıkıcı alışkanlıklardan kurtulmayı kolaylaştırır.

Hayatınızda büyük bir değişiklik yapmayı planlıyorsanız – belki de diyetinizi radikal bir şekilde değiştiriyor veya düzenli olarak spor salonuna gitmeye başlıyorsunuz – bu kolay bir süreç olmayacaktır. Ancak, bir ilişki içindeyseniz, partnerinizin destekleyici varlığı ve motivasyonu, bu sağlıklı yaşam tarzı seçimleriniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Çeşitli araştırmalar, çiftlerin birbirlerinin sağlıkla ilgili kararlarını önemli ölçüde etkileyebileceğini göstermiştir. İster sigarayı bırakma, ister yıllık grip aşısını alma gibi seçimler olsun, çiftlerin bu kararları birbirlerini etkileyerek verebileceği görülmüştür. Özellikle bir çalışma, bir partnerin alkolü bırakması durumunda, diğer partnerin içkiyi bırakma olasılığının beş kat arttığını ortaya koymuştur.

İLGİLİ İÇERİK: Neden Bir Kadın Aşk İsterken Bir Erkek Seks İster

2. Aşık insanların stres seviyeleri daha düşüktür ve daha iyi bir ruh hali içindedirler.

Seks, stresi hafifletmenin yaygın bir yolu olmasına rağmen, zihinsel sağlığınızı iyileştiren tek fiziksel etkileşim formu değildir. Sarılmak, kucaklaşmak ve dokunmak, ruh halinizi yükseltir ve rahatlamanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar, çiftlerin birbirlerine sarıldıklarında, stresi azaltan ve ruh halini iyileştiren “bağlanma hormonu” olan oksitosin seviyelerinin yükseldiğini göstermiştir.

Bir başka çalışma, birlikte yaşayan çiftlere odaklandı ve onları 4 ila 7 gün boyunca ayrı kalacak şekilde gözlemledi. Bu süre zarfında, çiftlerin stres hormonu kortizol seviyeleri ölçüldü. Araştırmacılar, çiftlerin fiziksel olarak ayrı kaldıklarında kortizol seviyelerinin arttığını ve birlikte oldukları zamanlara kıyasla daha kötü uyuduklarını buldular.

Romantik aşkın dışında, annenin sevgisi de sağlık üzerinde koruyucu etkiye sahip olabilir. Bir çalışma, annenin sevgisinin olumsuz sağlık etkilerini hafifletebileceğini ve genç çocukları stresin fizyolojik etkilerinden koruyabileceğini ortaya koydu.

3. İyi bir ilişki içinde olmak kalp krizi riskinizi azaltır.

Aşk, sadece kalbinizin hızlı atmasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda onun sağlığını da korur. Araştırmalar, eşleri tarafından sevildiğini hisseden evli erkeklerin yüksek kolesterol, yüksek tansiyon ve diyabet gibi risk faktörlerine sahip olsalar bile, kalp rahatsızlıkları yaşama ihtimallerinin yüzde 50 daha az olduğunu ortaya koymuştur.

Güçlü bağlar, erkeklerin kalp sağlığını korur. Mutlu bir evlilik içinde olan kadınların, yüksek stresli evliliklerle karşılaştırıldığında kardiyovasküler hastalık riskinin çok daha düşük olduğu bulunmuştur. Aşk, kalbin sağlığı için gerçekten de faydalıdır.

4. Aşk, daha uzun yaşamanızı sağlar.

Daha uzun bir yaşamın anahtarı ne olabilir? Bu, tam da aşk olabilir. Evlenmemiş bireylerin, evli çiftlere kıyasla “çok daha yüksek” bir ölüm oranına sahip oldukları görülmektedir.

Bu durumun, çiftlerin birbirlerinin yaşam tarzı seçimlerini etkileyebilme yeteneğinden kaynaklandığını düşünebilirsiniz, ancak yapılan araştırmalar, evli kadınların stresle ilişkili sebeplerden dolayı, kalp hastalığı, intihar ve karaciğer sirozu gibi, bekar kadınlara göre yüzde 20 daha düşük bir ölüm riskine sahip olduğunu göstermektedir.

Evli erkekler söz konusu olduğunda ise, bu sebeplerden dolayı ölme olasılıkları, bekar erkeklere kıyasla yüzde 100 ile 200 arasında daha düşüktür. Aşk, gerçekten de bizi hayatta tutuyor!

5. Tansiyonunuzu düşürür.

Aşkın kalp sağlığına faydası konusunda başka bir sebep daha bulunmaktadır. Partnerinizle kaliteli vakit geçirmek tansiyonunuzu düşürmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, mutlu çiftlerin birlikte vakit geçirmesinin kan basıncını düşürdüğünü doğrulamaktadır.

Yakın arkadaşlar arasında kurulan sevgi dolu ilişkiler de düşük sistolik değerlere yol açabilir. Kaliteli ilişkileri olan bireylerin, yalnız yaşayanlara kıyasla daha düşük kan basınç değerlerine sahip olduğu gözlemlenmiştir.

6. Aşk kanseri tedavi etmenize yardımcı olabilir.

Sadece evli çiftlerin bekarlara kıyasla daha düşük kanser oranlarına sahip olduğunu belirtmekle kalmayalım, ayrıca araştırmacılar tatmin edici ilişkiler içinde olan yumurtalık kanseri hastalarının, sağlıklı ilişkileri olmayanlara göre kanserli hücreleri hedef alan daha etkili beyaz kan hücrelerine sahip olduğunu bulmuştur.

Bununla birlikte, kanser teşhisi konan hastaların bile, güçlü aile bağları olduğunda kanser tedavisinden daha hızlı iyileştikleri yönünde araştırmalar bulunmaktadır. Hastaların sevgi ve destek dolu bir ortamda daha hızlı iyileştiği ya da kanserin tamamen ortadan kalktığına dair kanıtlar, yakın aile ve arkadaşların sağladığı bu önemli desteğin etkisinin yadsınamaz olduğunu göstermektedir. Bu, bilim insanlarının henüz tam olarak açıklayamadığı bir fenomendir.

7. Daha atletik olmanızı sağlar!

Spor salonunda daha çok mu zaman geçiriyorsunuz? Son 10 binde kişisel rekorunuzu mu kırdınız? Artan enerjiniz ve gelişen fitness yetenekleriniz için teşekkürü, belki de sevgiliniz hak ediyor olabilir. Araştırmalar, sevgi dolu ilişkilerin, özellikle de uzun süreli olanların, atletik performansı artırabileceğini göstermiştir.

Anlamlı ilişkiler içinde olduğunuzda sadece desteklenmekle kalmaz, aynı zamanda motive olur ve kendinize olan güveniniz artar. Bu durum, kendi başına bir altın madalya değerindedir.

8. Aşk kilo vermenize yardımcı olur.

Meyve suyu detoksunu bir kenara bırakın, aşık olmak ekstra kiloları korumanıza yardımcı olabilir. Sevgi dolu bir ilişki içindeyken, vücudumuz adrenalin üretir, bu da iştahı kesici bir etkiye sahip olabilir – bu durum daha az abur cubur ve gece atıştırmalarına yönelmeniz anlamına gelir. Ayrıca, partnerinizin sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine olan desteğiyle, en iyi görünümünüzü ve hissiyatınızı elde etmek için spor salonuna gitmeye kendinizi motive hissedebilirsiniz.

Eğer bu bile yeterli değilse, unutmayın ki seks de sizi çekici kılar! Cildinizi canlandırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve genel olarak formda olmanıza yardımcı olur!

9. Aşık olmak daha genç görünmenizi sağlar.

Aşık olduğunuzda sadece daha uzun ömürlü olmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda daha genç de görünüyorsunuz. “Seks parıltısı”nın sizi yedi yaş daha genç göstereceğini duymuş olabilirsiniz, fakat bilim bize “aşk parıltısı”nın da olduğunu söylüyor. Mutlu bir ilişki içinde olmak, cilt hücrelerinize besin ve oksijen sağlayarak cildinize daha genç ve canlı bir görünüm kazandırır. Bu etki, aşkın neden olduğu artan kan akışı sayesinde oluşur.

Yorum yapın