Ruhsal Olarak Sağlıklı Bir Kişinin 13 Özelliği

Zihinsel olarak sağlıklı mısınız? Peki, zihinsel sağlıklı bir bireyin özelliklerini taşıyor musunuz?

Zihinsel sağlığın ne anlama geldiğini, onu etkileyen değişik faktörleri ve zihinsel sağlıklı bireylerin günlük yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini daha iyi anlamak adına yazımızı okumaya devam edin.

Ruh sağlığı ile madde kullanım bozuklukları, dünya nüfusunun yaklaşık %13’ünü olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya çapında yapılan tahminlere göre, akıl hastalıkları, toplam ölümlerin %14,3’ünü oluşturmakta, bu da her yıl yaklaşık 8 milyon ölüme denk gelmektedir. Ancak, maalesef bazı toplumlarda ruh sağlığı hakkında açık ve net bir şekilde konuşmak hala bir tabu olarak kabul edilmektedir.

Zihinsel sağlıklı bir birey olmanın, genel olarak sadece akıl hastalıklarından muaf olmak anlamına gelmediğini anlamak çok önemlidir. Aslında, zihinsel sağlık; stresle başa çıkma, günlük yaşamın zorlukları ile baş etme, üretken ve anlamlı bir hayat sürme ve başkalarına yardım etme yetenekleri gibi birçok farklı faktöre bağlıdır.

Beden sağlığı kadar ruh sağlığı da önemlidir.

Aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip değilseniz kendinizi düşük hissetmeyin. Her zaman onlar üzerinde çalışabilir ve zihinsel olarak sağlıklı bir insan olabilirsiniz. Anahtar, her gün zihinsel olarak sağlıklı olmayı uygulamaktır. Her gün bir adım atın ve zihinsel ve duygusal sağlığınızda ve esenliğinizde büyük bir gelişme göreceksiniz. Başlayalım.

1. Kim olduklarını kabul ederler

Zihinsel olarak sağlıklı bir kişi kendini tamamen kabul eder. Böyle insanlar kendi içlerinde çok rahattırlar, kim ve ne olduklarını bilirler. Bu nedenle hayatlarını yaşarken kendilerini daima iyi ve mutlu hissederler. Onları asla insanları memnun eden veya onay arayan kişi olarak göremezsiniz. Bunlar sağlam bir zihnin temel özellikleridir.

Kendini kabul etme eksikliği, strese, kaygıya ve farklı akıl hastalıklarına yatkın kişilerde yaygındır. Kendi görünüşleri, giyinme tarzları, akademik kayıtları, tavırları, maaşları vb. ile ilgili sorunları var. Böylece 7/24 insanların kendileri hakkında ne düşüneceklerini düşünerek endişe içindedirler. İnsanlarla konuşurken endişelenirler ve sıklıkla onay ararlar.

2. Duygulara nasıl tepki vereceklerini kontrol edebilirler

Hayat iniş ve çıkışlarla dolu ve her şeyi kontrol edemezsiniz. Kin tutmanın, şiddet göstermenin ya da korku ve endişeden bir battaniyenin içine sokulmanın bir anlamı yok. Akıl sağlığı yerinde olan bir insan bu gerçeği çok iyi anlar.

Bu nedenle, kontrollerinde olmayan şeyleri kontrol etmeye çalışmakla vakit kaybetmezler. Bunun yerine, saldırganlık, kıskançlık gibi belirli olumsuz duyguları hissettiklerinde duygularına nasıl tepki verecekleri ve olumlu eylemlerde bulunacakları üzerinde çalışırlar. Hayatın en dibe vurduktan sonra bile daha hızlı iyileşmesine ve yükselmesine yardımcı olan, zihinsel olarak sağlıklı bir insanın bu özellikleridir.

Aklı başında olmayan insanlar “mükemmel bir yaşam” yanılsamasına sahiptir. Bu dünyada böyle bir şey yok. Bu nedenle, bu insanlar hayal kırıklığı yaşadıklarında olumsuz duygulara kapılırlar. Aklı başında olanlar gibi öğrenmeyi, akışına bırakmayı ve yollarına devam etmeyi beceremiyorlar.

3. Tatmin edici ve uyumlu ilişkilere sahiptirler.

Tatmin edici kişisel ilişkileri beslemek ve sürdürmek, zihinsel olarak sağlıklı bir kişinin güçlü özelliklerinden biridir. Lütfen ilişkilerin kalitesinin, sahip olduğunuz arkadaş ve akraba sayısından daha önemli olduğunu unutmayın. Güçlü sosyal bağlantılar ve sevdiklerinizle derin bağlar sizi fiziksel olarak daha sağlıklı, daha uzun yaşar ve mutlu kılar.

Akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin yüksek çatışmalı evlilikleri, mutsuz ilişkileri ve sıkıntı zamanlarında güvenecek kimseleri olmadığı bulundu. Fiziksel acıları, duygusal acıyla ikiye katlandı ve erken bir bilişsel gerileme gösterdi. Sağlıklı, sıcak ve yakın ilişkilerin “bizi yaşlanmanın bazı sapanlarından ve oklarından koruma” yeteneğine sahip olduğunu görebiliriz.

4. Diğer insanlarla rahattırlar

Bu, zihinsel olarak sağlıklı bir insanın harika özelliklerinden biridir. Kendi derisinde rahat olan (1. maddeye bakınız) başka insanlarla da rahat olabilir. Her zaman gerçek benlikleri olmaya çalışan insanlar, başkalarını etkilemeye devam etmezler. Böylece ister yeni komşularına merhaba derken ister bir grup insanla konuşurken tam olarak sunum yaparlar. Bu kalite, sosyal ağlar kurmalarına ve çoğunu kişisel gelişim için yapmalarına yardımcı olur.

Kendilerinden veya kendi hayatlarından nefret eden insanlar yeni arkadaşlar/meslektaşlar edinmek için mücadele ederler. Ne sosyal olarak ayarlanabilirler ne de duygusal olarak olgunlar. Asla iyimser değiller, acil durumlarda yardım istemekten çekiniyorlar, bu da onların hedeflerine ulaşmasını geciktiriyor.

5. Her şeyi kişisel algılamazlar

İnsanların kendi hatalarına güldüğünü gördünüz mü? Şaşıracak bir şey yok! Kendilerini oldukları gibi kabul eden ve seven insanlar her zaman kendilerini iyi hissederler ve daha az endişelenirler. Bu nedenle, olumsuz yorumları veya eleştirileri kalpten almazlar.

Sağlıklı zihne sahip bir insan, kendi kusurlarına ve kendisine kolayca gülebilir. Çünkü iyimserler ve bir olaya nasıl tepki verdikleri, duyguları ve enerji seviyeleri üzerinde iyi kontrolleri var. Akıl sağlığı yerinde olan bir insanın ilginç bir özelliği. değil mi?

Karamsar insanlar zihinsel olarak sağlam değildir çünkü kendileri hakkında asla iyi hissetmezler. Kendi şüphelerini ve güvensizliklerini diğer insanlara yansıtırlar. Aptalca bir şaka bile onları derinden incitiyor.

6. Yüksek öz saygıya sahiptirler

Zihinsel olarak sağlıklı insanlar sadece kendilerine değil, arkadaşlarına, aile üyelerine ve hatta yabancılara da saygı duyarlar. Hayata karşı fikir, görüş ve bakış açılarında farklılıklar olsa bile insanlarla sağduyulu bir şekilde konuşurlar.

Kendilerine değer verdikleri, saygı duydukları, kabul ettikleri ve sevdikleri gibi, başkalarına da oldukları gibi saygı duymanın ve kabul etmenin önemli olduğunu anlarlar. Ruh sağlığı bozuk olanlar ne kendilerine saygı duyarlar ne de başkalarına saygı duyarlar. Olumsuz düşünmeye programlanmışlardır, bu nedenle başkalarında kusurlar bulurlar, fikirler uyuşmadığında kişisel saldırı hissederler ve saygısız davranışlar sergilerler.

7. Sorumludurlar ve kendi kararlarını verirler

Sorumluluk, zihinsel olarak sağlıklı bir insanın bir başka önemli özelliğidir. Hataları için sorumluluk alırlar ve yaşamları için tam sorumluluk alırlar.

Düşüncelerinin, duygularının, davranışlarının ve eylemlerinin yaşamlarını ve geleceklerini şekillendirdiğini fark ederler. Bu nedenle, ister bir mülk satın alma ister bir giysi markası hakkında bir karar olsun, bilinçli kararlar verir, akıllıca kararlar verir ve sonuçlarla yaşarlar. Suçlama oyunu yok!

Sağlıksız zihinleri olan insanlar asla kusurlarını kabul etmezler. Hayatlarına gerçekçi olmayan bir yaklaşımları vardır. Acil durumlara ve faydalara dayalı dürtüsel kararlar verin. Ve konuşmadan ya da hareket etmeden önce asla acı ve kayıptan oluşan kısır bir döngüye girmek için düşünmeyin.

8. Çevredeki değişikliklere uyum sağlayabilirler

İnsanlara, durumlara ve çevreye uyum sağlamak, zihinsel olarak sağlıklı bir insanın temel özelliklerinden biridir. Adaptasyon, bitkileri ve hayvanları belirli bir ortamda başarılı kılan şeydir. Örneğin – Avcıyı gizleyebilmesi için çevreyle uyum sağlayacak bir kurbağa kamuflajı.

Benzer şekilde, sağlıklı bir zihne sahip bir kişi, çevreyi daha büyük bir iyilik için değiştirebilir ve durumun gerektirdiği takdirde yeni değişikliklere uyum sağlayabilir. Bu tür sağlıklı davranışlar, büyüme, başarı ve esenlik oranını artırır.

Zihinsel sağlığı zayıf olan insanlar, yeni değişiklikler veya durumlar karşısında şaşkına dönerler. Mağdur zihniyeti nedeniyle topluma uyum sağlayamıyorlar ve nihayetinde başarı şanslarını en üst düzeye çıkarmayan bir ortamda başarılı oluyorlar.

9. Öz farkındalıkları yüksektir

Öz farkındalık aynı zamanda zihinsel olarak sağlıklı bir insanın en önemli özelliklerinden biridir. Düzenli öz değerlendirme, iç gözlem ve geçmişe bakış, bir kişinin güçlü yanlarını, zayıf yönlerini, duygularını, düşüncelerini, değerlerini, yeteneklerini, gücünü ve iyileştirme alanlarını daha iyi tanımasına yardımcı olur.

Benlik hakkında yüksek bilgi, yüksek zihinsel netlik, odaklanmış tutum ve yaşamda doğru seçimleri yapma becerisi anlamına gelir. Duygusal farkındalık, geniş bir duygu yelpazesini ifade etmenize yardımcı olur. Sonuç olarak, sağlıklı bir zihin, duygusal ifade ile duygusal özdenetim arasındaki farkı bilir.

Zihinsel olarak sağlıksız olan insanlar zayıf öz farkındalığa ve dolayısıyla zayıf öz kimliğe sahiptir. Çoğu zaman ne hissettiklerini, ne yapacaklarını ve ne istediklerini bilmezler. Duygularını başkalarına ifade edemezler, her şeyi şişiremezler ve hayal kırıklığı biriktiremezler. Bu nedenle, kafaları karışık, stresli, endişeli, motivasyonsuz ve depresif kalırlar ve çeşitli sosyal ve psikolojik sorunlara eğilimlidirler.

10. Yüksek öz disipline sahiptirler

Sabah yapılacaklar listesi oluşturmak ve yatmadan önce yola çıkmak gibi basit bir hareket, başarı ve tatmin duygusu verir. değil mi? Şimdi bu alışkanlığı her gün devam ettirdiğinizde, olumlu bir geri bildirim döngüsü oluşturur. Bu, daha iyi bir ruh haline ve daha fazla kendini güçlendirme hissine sahip olacağınız anlamına gelir, bu da zihninizi daha fazla yararlı eylemde bulunmak için programlayacaktır.

Öz disiplinin zihinsel olarak sağlıklı bir insanın ortak özelliklerinden biri olduğunu fark edeceksiniz. Ve başarı ve mutluluk için kaçış noktasıdır!. Bu, zihinsel olarak sağlıklı olan insanların kendilerini disiplinli bir yaşam sürmeye zorlamadıklarını söyledi. Aksine, onlara doğal geliyor ve onu seviyor gibi görünüyorlar.

Yüksek öz disiplin, bir kişinin istekli olmadığında bile önemli ve gerekli olan şeyleri yapmasına izin verir. Ancak zihinsel olarak sağlıksız insanlar, öz disiplini uygulayamazlar ve tembelliğe, ertelemeye, kronik kararsızlığa, çaresizliğe yenik düşerler ve hayatın kontrolden çıktığını hissederler.

11. Özgüvenleri yüksektir

Zihinsel olarak sağlıklı bir insan asla özgüvenini kaybetmez çünkü kendilerini oldukları gibi kabul ederler. Öz farkındalıkları yüksek olduğu için güçlü ve zayıf yönlerini en iyi şekilde kullanırlar. Böylece, her zaman ne yaptıklarını ve neden yaptıklarını bilirler. Engelleri aşarak ilerleyecekler ve galip gelecekler.

Sağlıklı bir zihne sahip olmayan insanlar, kendileri hakkında netlikten yoksundur ve hayatlarının nereye gittiği konusunda her zaman habersizdirler. Korkular, güvensizlikler ve mantıksız düşünceler onların özsaygılarını ve özgüvenlerini sarsar. Kararlarından ve sonuçlarından emin değiller. Küçük sorunlar için bile güvenli oynamaya ve dünyadan çekilmeye çalışırlar ve kapılarını çalan karlı fırsatları kaçırırlar.

12. Reddedilmeleri zarif bir şekilde karşılayabilirler

Esneklik, zihinsel olarak sağlıklı bir insanın temel özelliklerinden biridir. İniş ve çıkışların hayatın bir parçası olduğunu bilirler, bu nedenle her zaman reddedilmelere ve başarısızlıklara hazırdırlar.

Her türlü duruma ve ortama uyum sağlayabilirler ve bir kurbağa gibi uyum sağlarlar. Dayanıklılık ve esneklikle kutsanmış olarak, herhangi bir reddedilmeyle zarif bir şekilde yüzleşebilir ve yüksek yaşam durumunda kalabilirler. Pişmanlıklar ve suçluluk onların fincan çayı değildir! Her reddedilmeyle birlikte fiziksel ve psikolojik olarak güçlenirler.

Zihinsel olarak sağlam olmayan insanlar duygularını işleyemez veya öz bakım uygulayamazlar. Zaman zaman zihniyetlerini motive edebilecek ve cilalayabilecek sağlıklı ilişkiler beslemezler. Reddedilmeleri kişisel olarak alırlar ve duygusal olarak zayıflarlar.

13. Düşünmede yaratıcıdırlar

Zihinsel olarak sağlıklı bir insan olumlu düşünceler ve umutlarla doludur. Zihinlerinde gürültü veya dağınıklık yoktur, ancak verimli bir şekilde çalışır. Bu nedenle yaratıcı düşünürler. İster iş ister problem çözme olsun, alışılmışın dışında düşünebilir ve yeni şeyler deneyebilirler. Her zaman yüksek ruh ve tutkuyla dolu, yeni bir şey yaratmakla gerçekten ilgileniyorlar ve her zaman olumsuzluklara hazırlar.

Elbette, başta sanat olmak üzere akıl hastası olan çok sayıda tanınmış yaratıcı insan var – örneğin, Vincent Van Gogh, Sylvia Plath. Ancak, bilimsel araştırmalar gösteriyor ki – bu yaratıcılık, şiddetli hastalık dönemlerinde ortalama seviyelere veya daha düşük seviyelere düşüyor. Linkin Park solisti Chester Bennington neden intihar etti bir düşünün? Akıl sağlığını etkileyen birkaç faktör göz önüne alındığında, bazıları bununla başa çıkabilir, ancak akıl sağlığı bozuk olan çoğu insan zorluklarla ne pahasına olursa olsun yüzleşemeyebilir.

Bunlar zihinsel olarak sağlıklı bir insanın olumlu davranışları, alışkanlıkları ve özellikleridir. Fark etmediyseniz, zihinsel olarak sağlıklı olmak, depresyon, kaygı veya başka herhangi bir akıl hastalığının olmamasından daha fazlasıdır. Sağlıklı bir zihin, tamamen kendiniz hakkında ne düşündüğünüzle, hayatınızı nasıl yaşadığınızla, hayatın zorluklarına nasıl yanıt verdiğinizle, ilişkiler kurduğunuzla, aksiliklerle başa çıktığınızla ve günlük aktiviteler gerçekleştirdiğinizle ilgilidir.

Zihinsel olarak sağlıklı bir insanın bu özelliklerini ilişkilendirebilir misiniz?

Zihinsel olarak sağlıklı bir insan olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Evet ise, sizi tebrik ederim! Değilse, lütfen kendiniz üzerinde çalışın ve gerekirse bir ruh sağlığı uzmanına danışın. Her gün zihinsel olarak sağlıklı olmak için pratik yapmak önemlidir.

Fikrini değiştir, hayatını değiştir!

Sıkça Sorulan Sorular:

Dünyanın yüzde kaçı akıl hastalığından muzdarip?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünyadaki çocuk ve ergenlerin yaklaşık %20’sinin zihinsel sağlık sorunu var. 2020 raporuna göre, yaklaşık 1 milyar insan zihinsel bir rahatsızlıktan muzdarip ve her 40 saniyede bir kişi intihar ediyor.

Akıl hastalığının fizyolojik nedenleri nelerdir?

Akıl hastalığının psikolojik nedenleri – duygusal istismar veya başka herhangi bir travma, bir ebeveynin ölümü gibi erken kayıplar, duygusal ihmal, başkalarıyla zayıf bağlantı kurma yeteneği, stres ve umutsuzluk.

Yorum yapın