Kavga Ederken Bile Partnerinize ‘Seni Seviyorum’ Demenin 7 Yolu

Seni gerçekten seven biri senin ne kadar dağınık olabileceğini, ne kadar huysuz olabileceğini, ne kadar zor başa çıkabileceğini bilir. Hatta sinirliyken ve nasıl iletişim kurulacağını unuttuğunda bile seni hala hayatının en önemli yerinde görmek ister.

Ve o aşkı, sevdiğiniz biriyle, yere yığılmış bir kavganın ortasında hissetmek neredeyse imkansız. Kızgın olduğunuzda mutluluğunuzu bir kenara atabilirsiniz, bu yüzden gerçekçi olmayan beklentiler oluşturmayalım.

Bunun yerine, iletişim becerilerinizi geliştirin ve kavgalarınızı daha sevgi dolu bir şekilde aşmanın yollarını bulun. İşte sevdiğiniz kişiye kızgın olsanız bile “Seni seviyorum” demenin yedi yolu.

1. Bir dakika ayırın/Bir dakika verin.

Bir çift olarak, eğer her iki taraf da kriz içerisindeyse ilerleme sağlamak mümkün olmayabilir. Hızlı bir yürüyüş yapın, başka bir odaya geçin ya da durumdan uzaklaşmanızı sağlayacak her ne gerekiyorsa onu yapın. Konuşmadan önce durup düşünün; çünkü bazen söylenen bazı sözleri geri alamazsınız ve ilişkiniz bunun gibi bir riski göze alacak kadar önemli değildir.

Stresli olduğumuzda, genellikle hiperventilasyon yaparız veya aşırı nefes alırız, bu da bizi paniklemeye sevk eden belirtilere neden olabilir. Ancak unutmayın ki, amacınız sevdiğiniz kişiyle bir uzlaşmaya varmaktır. Dikkatinizi yoğunlaştırın, kendinizi yavaşlatın, derin bir nefes alın ve tartışmanız sırasında rahatlamayı deneyin.

2. Üzerinde uyu.

Bazen birinizin veya her ikinizin de tartışmaya ara vermesi gerekir. Yapabileceğiniz en sevgi dolu şeylerden biri, diğerinin onu işlemesi ve hatta uyuması için biraz zaman tanımaktır. Yatağa asla kızgın girmezseniz, konuyu yenileyeceğinizi ve daha sonra tartışacağınızı kabul edin.

Bir an için gitmesine izin vermek çok güçlü bir irade gerektirir, ancak unutmayın: aşıksınız ve en önemli olan da bu. Yarın çok yakında gelecek. Bir çözümün geleceğini bilerek iyi dinlenin.

3. “Seni seviyorum ama…” demekten kaçının.

Bir tartışma sırasında “Seni seviyorum” demek, partnerinize aşkınızın kavgadan çok daha önemli olduğunu hatırlatmanın harika bir yolu olabilir. Ancak, “ama”nızı aradan uzak tutmalısınız. Yani söyleyeceksen, söyle.

Örneğin, “Seni seviyorum, ama yolunu değiştirmelisin” demek yerine, “Seni seviyorum ve senin ve benim için daha iyi çalışacak bir program bulmak istiyorum” cümlesini deneyin.

4. Dövüşün size düşen kısmı için üzgün olduğunuzu söyleyin.

Negatif yoğunluğu etkisiz hale getirmenin, yanıldığınızı kabul etmekten daha iyi bir yolu yoktur. Her hikayenin iki tarafı vardır ve çoğu durum bir kişinin hatası değildir. Bu yüzden, bunun için üzgün olduğunuzu söylemek, ikiniz arasındaki güveni ve sakinliği artıracaktır.

İlk önce bunu yapmak, diğer önemli kişiye ne kadar önem verdiğinizi gerçekten gösterecektir.

5. Egonuzu kilitli tutun.

Sevdikleriniz, sizin özgün benliğiniz olmanızı ister. Başlangıçta niyetiniz bu olmasa bile, savunmaya geçmek ve kötü davranmak çok kolaydır.

İleriyi düşünmeden dinleyeceğinize söz verin. Sevdiklerinize onların noktalarını anladığınızı söyleyin ve mümkün olduğunca çabuk ortak bir noktaya gelin. İkinizin de nerede anlaştığını bulun ve oradan gidin.

6. Sevgi gösterin.

Sevdiğiniz kişiye, özellikle bir anlaşmazlık sırasında, onu hala sevdiğinize dair fiziksel bir işaret gösterin.

Bunu önceden bir araya getirin ve iyi ve kötü zamanlarda birbirinize göstereceğinizi kabul edin. İkinize de aşkın her şeyi, hatta kötü bir eski kavgayı bile yendiğini hatırlatın.

7. Önem verdiğinizi göstermek için teknolojiyi kullanın.

En karmaşa dolu zamanlarda sevginizi ifade etmek için nazik sözcüklerle bir kısa mesaj gönderin. Ancak fazla detaya girmeyin çünkü istemediğiniz son şey, anlaşılmaz bir mesaj oluşturmak. Basit ve net olun; “Sana tapıyorum” ya da “Sen benim için her şeyi ifade ediyorsun” gibi.

Bağışlanmayı dileyin ya da puan kazanmak için mesajla yalvarmayın. Bu sadece gerginliği artırır ve daha kötüsü, telefonda çatışmanın tekrar başlamasına neden olabilir. Ses tonunu duymak, yüz ifadelerini görmek ve duygusal olarak hazır olmak için mümkün olduğunca yüz yüze görüşmeyi tercih edin.

Kızgınken sevgi göstermek kolay değildir. Sonuçta, öfke, gezegendeki en güçlü insan duygularından biridir. Ancak, ilişkilerinize yağmur yağdığında bile sevgi parlamasına izin vermek mümkün müdür? Gerçek test, fırtınanın ortasında sevdiklerinize nasıl davrandığınızdır.

Yorum yapın