İpek Kirpik Nedir? Nasıl Takılır?

Kirpik sıklığı ve şekli kişiye özeldir. Genetik yapı nedeni ile bazı kirpikler seyrek, aşağı yönlü veya aşırı düz olabilir. Oysa sık ve kıvrık kirpikler, gözlerin güzelliğini ortaya çıkartan önemli unsurlardır. Evde kaş ve kirpik dolgunlaştırma maskeleri hazırlansa da bu maskeleri aylarca düzenli olarak kullanmak gerekir. Günümüzde kirpik dolgunlaştıran veya uzatan rimel çeşitleri bulunur. Fakat her gün düzenli olarak kirpikler ile ilgilenmek zaman kaybına yol açar. Takma kirpik uygulamalarına rağbet gösteren kadınlar, özellikle ipek kirpik gibi doğal görünümlü ve kalıcı uygulamaları tercih eder. Hatta aynı işlemde, kaş arasındaki boşlukları doldurmakta mümkündür.

İpek Kirpik Uygulaması Nedir ve Neden Popüler?

Kirpikler, bir kadının bakışlarına derinlik ve anlam katan unsurlardır. Ancak doğuştan gelen ya da sonradan dökülen kısa ve seyrek kirpikler, birçok kişiyi rahatsız eder. İşte burada devreye ipek kirpikler girer. Bu, özellikle kısa ve seyrek kirpiklere sahip olanların sıklıkla başvurduğu bir yöntemdir. Peki, ipek kirpik uygulaması nedir ve neden bu kadar popüler?

İpek Kirpik Uygulamasının Özellikleri:

 • İpek kirpik, adından da anlaşılacağı üzere ipekten üretilir.
 • Uzunluk, hacim ve kalınlık, kişinin isteğine ve göz yapısına göre belirlenir.
 • Uygulama süresi genellikle 1-2 saat arasında tamamlanır.
 • Kirpikler, organik veya hipoalerjenik yapıştırıcılar kullanılarak tek tek yapıştırılır.
 • İpek kirpiklerin kullanım süresi 3 haftadan 6 aya kadar değişebilir.
 • Bu süre sonunda kirpikler dökülmeye başlar.
 • İpek kirpiklerin bakımı için yağsız makyaj temizleyiciler tercih edilmelidir.
 • Periyodik bakım, ipeksi kirpiklerin sağlıklı ve canlı kalmasını sağlar.
Her Gün Takma Kirpik Takmak Doğru mu?

İpek Kirpik Bakımı ve Öneriler:

 • İpek kirpikleri çıkartmak istediğinizde uzmana başvurun. Kendi başınıza denemek, doğal kirpiklere zarar verebilir.
 • Uyku pozisyonuna dikkat etmekte fayda var; yüz üstü yatmak, kirpiklerin şeklini bozabilir.
 • Kirpik temizliği için uzmanın önerdiği ürünleri kullanın. Kirpikleri doğrudan sabuna maruz bırakmamalısınız.
 • Doğal kirpiklerde de dökülme olabileceğini unutmamalısınız. Bu süreçte ipek kirpikler zararsızdır.

İpek kirpik uygulaması, doğru bakım ve uzman eliyle doğal, hacimli ve uzun kirpiklere kavuşmanızı sağlar. Siz de bu yöntemle bakışlarınıza derinlik katabilirsiniz.

İpek Kirpik Uygulaması

İpek kirpik kullanımı

İpek kirpik; azalan kirpikleri daha dolgun göstermek için, saf ipekten elde edilen kılların kirpik bölgesine yapıştırılması işlemidir. İşlem, deneyimli uzman estetisyenler tarafından gerçekleştirilir. Hijyenik bir ortamda, her bir kıl tek tek transfer edilir. Kişinin ten ve saç rengine uyumlu renkte ipek kirpik tercih edilebilir bu sebeple çok daha doğal görünür. İpek kirpik taktırılırken, kullanılan yapıştırıcının markasına çok dikkat etmek gerekir. Çünkü göze oldukça yakın yapılan işlem, gözlerin mikrop kapmasına neden olabilmektedir.

İpek kirpik yapıştırma işlemi; her bir göz için yaklaşık 80 adet kıl yapıştırılmaktadır. Bu sebeple işlem biraz uzun sürer. Bir göze ipek kirpik yerleştirme işlemi, yaklaşık 45 dakikadır. Bu süre gözün yapısına, yapıştırılacak kıl sayısına ve uygulamayı yapan kişinin becerisine göre değişir. İpek kirpik, göz çevresindeki mevcut kirpiklerin arasında bulunan 5mm lik boşluklara ekilir. Bu sebeple orijinal kirpiklere zarar verme ihtimali bulunmaz.

İpek kirpik kullanımı; diğer kirpik yapıştırma uygulamalarına göre dayanma süresi daha uzundur. Temiz kullanıldığında ve gerekli bakımı yapıldığında, 3-6 ay rahatlıkla kullanılabilir. Bir diğer avantajı ise göz makyajı yapma süresini kısaltır. İpek kirpik kullanan kadınlar, yalnızca göz kalemine ihtiyaç duyar. Çünkü kendiliğinden şekilli ve rimellidir. Özellikle rimele alerjisi bulunan kadınlar için, gerekli bir uygulamadır. Takma kirpik izlenimi veya gözde fazlalık hissi yaratmaz. Yani, dolgun doğal kirpiklerden farksız bir görüntüsü vardır. İpek kirpiği çıkarttırmak gerekmez, diğer kirpikler ile birlikte kendiliğinden dökülür.

Yorum yapın