Çocuğun Okul Başarısında Ailenin Rolü

Anne babaların hayatlarındaki en değerli varlıkları olan çocuklarının eğitimi ve okul hayatındaki başarılarına verdikleri önem kadar yapmaları gerekenlerde bulunmaktadır.

Ailenin Çocuğun Okul Başarısındaki Rolü

Anne babaların hayatlarındaki en değerli varlıkları olan çocuklarının eğitimi ve okul hayatındaki başarılarına verdikleri önem kadar yapmaları gerekenlerde bulunmaktadır. Okul başarısında ailenin rolü yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış olmakla beraber ebeveynlerin çocuklarına vereceği eğitimden tutumuna kadar tüm detaylar çok önem taşımaktadır. Ebeveynlerin kendi yetiştirilme tarzları ne olursa olsun topluma faydalı, okul hayatında başarılı çocuklar yetiştirmek için yenilikleri takip etmeli ve uygulamalıdır.

Çocuk Yetiştirirken Dengeli Tutum

Çocuklarınızla kuracağınız iletişim ve onlara karşı sergileyeceğiniz tutum çok önemlidir. Çocuğunuzun okulda başarılı olması için katı kurallar koymak ve otoriter bir tutum sergilemek çoğu zaman ters etkiler yaratarak başarı yerine başarısızlıkla karşılaşmanızı sağlayacaktır. Katı kurallar yerine başına buyruk, kuralsız yetiştirilen çocuklar hayatının hiçbir döneminde belli kalıplara girmek zorunda olduğunu idrak edemeyecektir.

Aile İçi İletişim ve Okul Başarısı

Çocukların okulda başarılı olmaları için ebeveynlerin yavrularının üzerinde sevgi temelleri ile kurulan, destekleyici, onun bir birey olduğunu kabul ettiğini gösteren davranışlar sergilemeleri çok önemlidir. Aile hayatında huzursuzluklar yaşayan ve evde mutlu olamayan çocukların derslerine konsantre olması beklenemeyeceği gibi burada anne babaların yaşadıkları sorunla olsa dahi kesinlikle evlatlarına durumu belli etmemeleri gerekmektedir.

Aile İçi İletişim ve Okul Başarısı

Okulda Başarı İçin Ebeveyn-Çocuk Etkileşimi

Çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmeye çalışmanız, derslerine yardım etmeniz ve birlikte oyun oynamaya vakit ayırmanız da okulda başarı için önemlidir. Çocuklarınızın geçmişte yaptıkları hataları sürekli hatırlatmanız ve emsalleri ile karşılaştırmanız yapılacak en büyük hatalar arasında yer alacaktır.

Öğretmen ve Ebeveyn İletişimi

Çocuğunuzun başarısında inkar edilemeyecek kadar büyük etkisi olan öğretmenleri ile sizlerinde temas halinde olmanız istediğiniz başarının sağlanmasında mutlaka faydalı olacaktır. Ana okulunda ve ilkokulda çocuğunuzun öğretmenine yaşayış tarzınızı, çocuğunuzun karakterini öğretmenlerine açıklıkla izah etmeniz yavrunuzun başarısını olumlu etkileyecektir. Okuldaki sosyal etkinliklere evladınızla birlikte katılın veya yalnız katılması gereken bir organizasyonsa öğretmeninin gözetiminde buna izin verin. Çocuğunuzun başarısı için sadece toplantılarda değil sık sık öğretmeni ile görüşmelerde bulunun ve yavrunuzun ilerlemesi için izlenebilecekleri birlikte kararlaştırın. Çocukların okuldaki başarılar elbette belli ödüllerle taçlandırılmalıdır fakat armağan konusunda çok büyük hedefler koymak yerine daha mütevazi davranmaya çalışmanız da uzmanların tavsiyeleri arasında yer almaktadır.

Yorum yapın