Celal Şengör Kimdir?

Celal Şengör kimdir? Kaç Yaşında, aslen nereli, ne iş yapar? Tüm bu soruların cevabı Ali Mehmet Celal Şengör kimdir konulu makalemizde yer alıyor.

Prof. Dr. Ali Mehmet Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk akademisyen ve jeolog olarak tanınan Şengör, Rumeli göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 1986 yılında Oya Maltepe ile dünya evine giren Şengör’ün bu evlilikten 1989 doğumlu H. C. Asım Şengör adında bir oğlu vardır. Dil yeteneği oldukça gelişmiş olan Şengör, İngilizce, Fransızca ve Almanca’ya ileri seviyede hakimdir. Ayrıca, Felemenkçe, İtalyanca, Portekizce, İspanyolca ve Osmanlı Türkçesi’ni okuma becerisine de sahiptir.

Şengör, ilkokul eğitimine Şişli Terakki Lisesi’nde başlamış, ancak beşinci sınıfta bir öğretmenine hakaret ettiği için okuldan atılmıştır. Bu durumun ardından Bayezid İlkokulu’na kaydolmuş ve burada ilkokul eğitimini tamamlamıştır. İlkokulu bitirdikten sonra çeşitli özel okulların sınavlarına katılan ancak başarılı olamayan Şengör, sonunda Işık Lisesi Ortaokulu’na kabul edilmiştir. Ortaokulu tamamlamasının ardından, 1969 yılında Robert Koleji’nin sınavını kazanarak buraya geçiş yapmış ve 1973 yılında, en düşük not ortalaması olan D averajı ile mezun olmuştur.

Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Amerika’ya giden Şengör, burada üst düzey eğitim alarak akademik kariyerine başlamıştır. Jeoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Şengör, Türkiye ve dünya genelinde birçok akademik başarıya ve ödüle layık görülmüştür. Bu alandaki uzmanlığı ve katkıları sayesinde, ulusal ve uluslararası düzeyde saygın bir akademisyen olarak kabul edilmektedir.

Ali Mehmet Celal Şengör, 1972 yılında Houston Üniversitesi’nde lisans eğitimine başlamıştır. Ancak, Şengör’e göre üniversitenin kalitesiz eğitim sunması üzerine, 1976 yılında Albany’ye yatay geçiş yapmıştır. 1978 yılında, Albany’de bulunan New York Eyalet Üniversitesi’nin Jeoloji bölümünden mezun olmuştur. Şengör, 1979 yılında bu üniversitede “Geometry and Kinematics of Continental Deformation in Zones of Collision: Examples from Central Europe and Eastern Mediterranean” başlıklı teziyle yüksek lisansını tamamlamıştır. Daha sonra, 1982 yılında “The geology of the Albula Pass area, eastern Switzerland in its Tethyan setting: Palaeo-Tethyan factor in Neo-Tethyan opening” başlıklı doktora teziyle doktor unvanını almıştır.

Şengör, ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Topluluğu ve Rus Bilimler Akademisi’nin saygın üyeleri arasında yer almaktadır. O, Mehmet Fuat Köprülü’den sonra Rus Bilimler Akademisi’ne seçilen ikinci Türk profesördür. Ayrıca, Alman Jeoloji Derneği tarafından prestijli Gustav Steinmann Madalyası ile onurlandırılmıştır.

Fransa, Birleşik Krallık, Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde misafir öğretim üyeliği yapmış olan Şengör, yapısal jeoloji ve tektonik dallarındaki çalışmaları ile tanınmıştır. 1988 yılında Neuchâtel Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından şeref bilim doktoru unvanına layık görülmüştür. 1990 yılında Academia Europaea’ya kabul edilmiş ve aynı yıl Avusturya Jeoloji Servisi’nin muhabir üyeliğine getirilmiştir. 1991 yılında ise Avusturya Jeoloji Derneği’nin şeref üyesi olmuştur. Şengör, 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın Bilgi Çağı Ödülü’ne layık görülmüş ve 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı’nda profesörlüğe yükselmiştir.

Emekliliğe geçiş sürecinde, 23 Mart 2022 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde son dersini veren Şengör, 24 Mart 2022 tarihinde resmi olarak emekli olmuştur.

Yorum yapın