Bao Dai Kimdir? Hayatı ile İlgili Bilgiler

Bao Dai Kimdir

Bao Dai Kimdir

Bao Dai, gerçek ismi Nguyen Vinh Thuy olan (d. 22 Ekim 1913, Imperial City, Hue, Vietnam – ö. 31 Temmuz 1997, Val-de-Grâce Hospital, Paris, Fransa), 1926’dan 1945’e kadar Vietnam’ın son imparatoru olarak hüküm sürdü. Genç yaşlarında ülkesinin bağımsızlık sembolü olarak görülen Bao Dai, ilerleyen yıllarda “Playboy İmparator” olarak anılmaya başlandı.

Fransız sömürge yönetiminin etkisi altındaki İmparator Khai Dinh’in oğlu olan Bao Dai, annesi tarafından köylü bir aileden gelmektedir. Eğitimini Fransa’da tamamladı ve genç yaşlarını büyük oranda anavatanından uzakta geçirdi. 1926 yılında tahta geçiş yaptı ve Bao Dai, yani “Büyüklüğün Koruyucusu” unvanını aldı. Başlangıçta Vietnam’ı modernleştirmek ve reformlar gerçekleştirmek istese de, bu hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli olan Fransız desteğini alamadı.

Mart 1945’te, Japonlar II. Dünya Savaşı süresince Fransız sömürge yönetimini Çinhindi’den çıkarmadan önce, Bao Dai üzerinde sıkı bir kontrol sağladılar. Japonlar, yeni ve bağımsız bir Vietnam Devleti’nin başına Japonya’daki yaşlı Prens Cuong De’yi getirmeyi planladılar. Ancak, zaten etkisiz bir lider olan Bao Dai’nin liderliğini sürdürmesine izin verdiler. Ağustos 1945’te Viet Minh güçleri iktidarı ele aldığında, Ho Şi Minh ve yandaşları, Bao Dai’yi kendilerine çekmenin sembolik bir değeri olabileceğini düşündüler. Viet Minh, Bao Dai’den tahttan feragat etmesini talep etti ve ona “Yurttaş Prens Nguyen Vinh Thuy” unvanıyla sembolik bir danışmanlık görevi teklif etti. Ancak Bao Dai, Viet Minh’in ona gerçek bir rol vermediğini ve Fransızlara da güvenilemeyeceğini fark ederek 1945’te Hong Kong’a kaçtı. Burada serbest bir yaşam tarzı benimsedi ve zaman zaman, Fransız yönetiminin tekrar kurulmasına karşı uluslararası destek çağrıları yaptı.

1949’da Fransızlar, Vietnam’ın bağımsızlığını tanıdılar ancak ülkenin savunma ve mali işlerini kontrol altında tutma hakkını saklı tuttular. Bu şartlarla Bao Dai, Mayıs 1949’da Vietnam’a dönüşü kabul etti ve Temmuz ayında, nominal olarak bağımsız olan Vietnam’ın geçici başkanı oldu. Ancak devlet işleriyle ilgilenmek yerine, işleri Fransız yanlısı Vietnamlı yetkililere bıraktı. Ekim 1955’te gerçekleştirilen bir referandumla ülkede cumhuriyet ilan edildiğinde Bao Dai, Fransa’ya geri döndü.

Yorum yapın