Aldatmak Nedir? Aşk Hayatında Aldatmak

Aldatmak Nedir? Aşk Hayatında Aldatmak

Her şeyden önce aldatmak dediğimiz zaman her insanın aklına sevgilinizi veya eşinizi aldatmak gelir. Ancak aldatmak sadece bu değildir. Aldatmak her hangi bir konuda söz verdikten sonra sözünde durmamak olarak da tanımlanır. Ancak bu makalemizde aşk konusunda aldatmak üzerinde duracağız.

Günümüzde nüfusun hızla artması ve teknolojik gelişmelerle birlikte insanlar arasındaki iletişim ve boyutları ileri düzeylere çıkmıştır. Bu yoğun iletişim alanında insanlar arasındaki ilişkilerin çeşitliliği ve aldatma konusu da her geçen artmaktadır. Artık haberlerde ve sosyal medya üzerinde aldatmak üzerine birçok haber ve yazı görebilirsiniz. Bu durum psikoloji biliminin konusu da olmuş ve uzmanlar araştırmalarına hala devam etmektedir.

Genel olarak ortaya çıkan durum şudur ki; çiftler arasındaki ihanet ve sadakatsizlik toplumun her kesiminden insanı ileri düzeyde rahatsız etmektedir. Hatta yazılan her şiirde aldatmak, bağlılık ve sadakat konularına değinildiğini görmeniz doğaldır diyebiliriz.

Pekala İlişkilerde Aldatmanın Temel Sebepleri Nelerdir?

Aldatmak Nedir

Bu durumun açıklanabilmesi için aldatma sırasında bireylerin sorumluluk durumu da bilinmelidir. Yani aldatan kişi veya kişiler evli mi yoksa duygusal bir birliktelik mi yaşıyorlar? Bunu bilmemiz gerekmesinin sebebi ise aldatma gereğinin neden duyulduğunu anlamamız açısından önemlidir. Çünkü var olan ilişkide bireyi veya bireyleri aldatmaya iten sebepler nelerdir?

Eğer duygusal bir ilişki söz konusu ise;

-İlişkinin her iki taraf için de aynı şeyi ifade edip etmemesi.
-Bireylerin birliktelik süresince birbirlerine karşı davranışları ve yaklaşım biçimleri.
-Bireylerin ilişki dışında özel yaşamları ve aile-çevre-ekonomik ve sosyal yapısı.
-İlişkinin toplam süresi ve bu süre içerisinde gerçekleşen tüm durumlar.

Saydığımız bu etkenler ilişkiler sırasında bireylerin birbirlerini aldatması veya bir tarafın diğer kişiyi aldatması konusunda çok etkilidir. Çünkü şu bir gerçektir ki; ilişkiyi önemsemiyorlarsa, sevgi ve saygı yitirilmişse, bireylerin aile ile ilgili sorunları ya da sosyo ekonomik sorunlar baskı yapıyorsa veya artık ilişkinin bu güne kadar ki yıpranmışlığı söz konusu ise aldatma konusu ortaya çıkmaktadır ve çok ileri düzeylerde birey veya bireylere sorunlar yaratmaktadır.

İlişki evlilik ise;

-Yine bireylerin evliliğe bakış açıları.
-Aile ortamı ve sosyo- ekonomik yapının aile içine yansıması.
-Çiftlerin birbirlerine karşı aile sorumluluklarını yerine getirmemesi veya daha çok beklenti için de olmaları.
-Evlilik boyunca aynı evde yaşıyor olmanın duygusal ilişki sırasındaki vakit geçirmeden farklı olduğunun ortaya çıkması.(Bu durum yeni evli olan kişilerin ilk yıl farkına vardıkları durumdur diyebiliriz?)
-Aile ortamından rahatsız olmaya başlayıp çevresel etkenlerin sonucunda aile veya eşten uzaklaşmaya çalışmak.
Bu gibi durumlarda evli çiftlerin aldatma-aldatılmak gibi durumlarla karşılaşmalarına sebep olmaktadır.

Cinsellik ve Duygusallık Gerçekten Aldatma Konusunda Etkili Mi?

Yapılan onca araştırma sonucunda hem duygusallığın hem de cinselliğin aldatma konusunda temel sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bireylerin kendilerini yalnız hissetmeleri ilişkileri sırasında eşlerinden duygusal yakınlık görmemeleri başka insanlar ile flört etmek veya duygusal yakınlaşma gibi durumların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Bu gibi olaylar bu duygusal haz artık bu insanların daha çok vakit geçirme, yakınlaşma veya eşlerinden uzaklaşma ve boşanma gibi durumları doğurmaktadır.

Cinsellik konusu da yine çiftler arasında bu durumu yaşayamama veya tam tersine çok yaşama ile ilişkileri aldatma evresine taşımaktadır. Birey eşiyle olan yakınlaşmasında cinsel haz duymama ya da duyamama gibi durumlarda arayış içerisine girebilmektedir. Bu arayışı tatmin etmek için uzaklaşma ve aldatma ilk olarak ortaya çıkan eylemlerdir.

Temennimiz şu yöndedir ki toplumumuz insanlarla olan ilişkiler konusunda umarım daha sağlıklı birer birey olarak iletişim içerisinde olurlar ve aşk gibi önemli bir konuya değer katmak varken tam tersini yapmamış olurlar.

Yorum yapın