Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt, sütün fermente edilmesiyle elde edilen bir süt ürünüdür ve evde yapımı oldukça basittir. Yoğurt nasıl yapılır sorusu için gereken malzemeler genellikle süt ve yoğurt mayasıdır. İşte adım adım yoğurt tarifi:

Artık günümüzde yediğimiz içtiğimiz her üründe katkı maddeleri bulunmakta. Bizde bir sebze sizlerin hem yiyerek hem de içebileceğiniz bir besin olan yoğurdu katkı maddesi içermeden kullanmanız için ev yoğurdu nasıl yapabileceğinize dahil bilgi vereceğiz.

Eskiden annelerimiz yoğurdu kendileri yapmaktaydı fakat artık günümüzde annelerimiz zamanın getirdiği sıkıntılardan dolayı çalışmak zorunda oldukları için dışarıdan yoğurt almaktalar fakat yapılan son araştırmalarda yoğurtlarda da bir çok katkı maddeleri olduğu ortaya çıkınca şimdiki annelerimizde yoğurdu evde yapmaya özen göstermektedirler.

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Malzemeler

5 litrelik süt ile süt nasıl yapılır detaylı anlatım:

 • 5 litre süt
 • 1 kaşık yoğurt

Yapılışı:

 1. Sütü Kaynatın: Sütü bir tencereye alın ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Süt kaynamaya başladığında altını kısın ve 2-3 dakika daha kaynatmaya devam edin.
 2. Sütü Soğutun: Sütü ocaktan alın ve ılıman bir sıcaklığa gelene kadar bekleyin. Sütün sıcaklığını elinizle kontrol edebilirsiniz; elinizle değdiğinizde hafif sıcak ancak yakmayacak bir sıcaklıkta olmalıdır. Bu sıcaklık genellikle 40-45 °C civarındadır.
 3. Yoğurt Mayasını Ekleyin: Ayrı bir kapta yoğurt mayasını bir miktar ılık süt ile karıştırın ve bu karışımı tenceredeki sütün içine yavaşça ekleyin. İyice karıştırın.
 4. Sütlü Karışımı Mayalanmaya Bırakın: Yoğurt mayalı süt karışımını bir kaba alın ve üzerini bir örtü ile örtün. Yoğurdun mayalanması için sıcak bir ortam gereklidir. Bu nedenle kış aylarında bir fırının içinde (fırın kapalıyken), yaz aylarında ise oda sıcaklığında bir yerde bekletebilirsiniz.
 5. Yoğurdun Mayalanmasını Bekleyin: Yoğurt karışımını 4-6 saat boyunca mayalanmaya bırakın. Bu süre sonunda yoğurdunuz hazır olacaktır.
 6. Yoğurdu Buzdolabına Kaldırın: Yoğurdunuzu buzdolabına kaldırın ve soğumaya bırakın. Birkaç saat sonra yoğurdunuz tüketilmeye hazır hale gelecektir.

Öneriler

 • Pastörize süt ile yoğurt yapıyorsanız, daha sulu bir yoğurdunuz olacaktır. Bu nedenle maya karışımına 1 tatlı kaşığı süt tozu ekleyerek daha da katılaştırabilirsiniz.
 • Yoğurt, günlük ve taze sütle yapılırsa tam kıvamında olmaktadır.
 • Mayalama işlemi için en uygun olan kaplarsa, cam, seramik ve çömleklerdir.
 • Yoğurdu servis yapmadan ne kadar çok buzdolabında bekletirseniz o kadar kıvamını bulacaktır.

Ev yapımı yoğurt, katkı maddesi içermediği ve tamamen doğal olduğu için sağlıklı bir seçenektir. Afiyet olsun!

Yorum yapın